Zamanlı Okuma Neden Önemlidir? ? Hızlı Okuma Teknikleri

Zamanlı Okuma şu üç nedenden dolayı önemlidir:

1. Hızlı okumanın yararları vardır.

2. Okuma stratejileri, öğrenmeye yardımcı olur.

3. Otomatiklik

Öncelikle, zamanlı okumanın eğitimsel bir araç olduğu ve kendi içinde bir son olmadığı konusunda net olalım. Bazı öğrenciler bunu başarmayı diğerlerinden daha kolay bulur. Ne var ki, zamanlı okumanın ana faydası zamanı daha fazla çalışmak ve okunan şeyden daha fazlasını kazanmayı öğrenmek için zaman kazanmaktır. Konuya odaklanma ve konsantre olma becerisi, karşılığında konunun daha iyi kavranmasını ve bilginin kazanılmasını getirir. Etkili zamanlı okuma okumanın potansiyel hızını ve kavramayı arttırmaya yöneliktir. Karşılığında, okumaktan daha fazla zevk almanızı sağlar ve bu da anlamayı ve bilgiyi çoğaltır.

Daha hızlı okumak için en fazla kullanılan strateji hızlı okumadır, burada öğrenci gözünü cümlenin ortasına dikerek kelimeleri değil kelime öbeklerini veya kelime gruplarını okur. Bunu yapmayı sağlamanın yolu, kelime gruplarını veya cümleleri saniyenin küçük dilimlerinde bir ekrana yansıtmaktır, 2 veya 3 saniyeden başlayıp 1/10, 1/20, 1/100 saniyeye kadar gidebilir, bir kamera lensinin saniyenin küçük bir diliminde açılıp kapanmasına benzer. Pratik ederek, ne kadar fazla bilginin edinilebileceğine şaşırırsınız. Metne göz atmak da hızlı okumanın başka bir yoludur. Beynimiz bilgisayara benzerdir ve onun gibi tarama yaparak bilgi elde edebilir. Bu metotlar hızı ve kavramayı arttırmada kullanılır.

Otomatiklik. Bu, yetenekleri tekrar etmeyi ve görevleri yerine getirmeyi otomatik hale getirerek beyin aktivitesini düşürme yeteneğinin geliştirilmesidir. Otomatik olarak yaptığımız pek çok şey vardır, yürüme, konuşma, çalışma, oynama, vs. Düşünmeden yaptığımız şeyler vardır, böylece daha önemli şeyler üzerine yoğunlaşabiliriz. Bu aynı işlem, okumayı geliştirmek için de kullanılabilir, ama bu metot hızlı okumadan daha az yararlı ve hırslıdır. Öğrenciler zamanlı okumayı ve okuma tekrarını pratik ettikçe okuma oranında bir gelişme olacaktır. Süreç gittikçe daha da otomatikleşecek ve okunan materyallerin kavranması büyük oranda kolaylaşacaktır.

Çıkarım olarak, zamanlı okuma anlayarak okumayı geliştirmeye ve daha fazla okumak için zaman kazandırmaya yardımcı olan bir araçtır. Çok daha iyi öğrenmek için bir yardımdır. Ama, gerçekçi hedefler konmalıdır. Hızlı okuma neredeyse her konunun iyi bir şekilde anlaşılması için gerekli becerileri geliştirmek için en avantajlı metottur. Emin olmak için, daha yavaş öğrenilmesi gereken konular olabilir, matematik biliminde olduğu gibi. Ama amaçlardan biri, okuma görevini ve çalışma taleplerini ve öğrenmeyi yöneten okumaya karşı daha otomatik bir tepkinin yaratılmasıdır, böylece öğrenciye baskı uygulanıyor gibi görünmesini engeller.

Hızlı okuma eğlenceli ve zorlayıcı olabilir ve nispeten hızlı şekilde öğrenilebilir. Zamanlı okuma ve öğrenmede bol şans ve iyi eğlenceler.
alexa   youtube facebook Twitter Google

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Hipotiroid Hastalığı

Sonraki Yazı:Zayıflayamama Nedenleri

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir