Yakıt Tasarrufu İçin Öneriler
Benzin ve motorin fiyatlarının ülkemizde bir hayli yüksek olması nedeniyle yakıt tasarrufu yöntemlerinin önemi bir hayli artmış durumdadır. Benzinin litre fiyatının 4.5 TL seviyelerinde olduğu hatta bu seviyeleri geçtiği Türkiye’de yakıt tasarrufu insanlar için öncelikli konular arasında yerini almış durumdadır.
Öncelikle yakıt tasarrufu yapabilmek için aracınızda bulunan gereksiz ağırlıkları aracınızdan çıkartarak aracınızı hafifletin. Özellikle bagajda duran ve kullanılmayan yükler ve ya eşyalar boşaltılması gereken ilk ağırlıklardır. Uzun yola çıkarken çok fazla bavul veya ağırlık yüklemeyin, araç ne kadar ağır olursa bir o kadar yakıt konusunda cömert olacak ve araç daha çok yakacaktır.
Gitmek istediğiniz yolu önceden planlayın. Gideceğiniz yolu önceden planlayarak en kısa yolu bulabilir ve bu yolu kullanabilirsiniz. Sadece kısa olan değil aynı zamanda trafiğin daha az olduğu ve bakımlı yolları tercih etmelisiniz. Trafik durumunu internetten, televizyondan veya radyolardan takip edebilirsiniz.
Aracınızı uzun süre çalıştırmayın. Araç park halindeyken aracı çalışır konumda bırakmayınız. Genellikle ısınma veya serinleme amacıyla kullandığımız klimaları çalıştırmak için araçları park halinde iken çalışır konumda bırakırız.Bunun yerine soğuk havalarda mont giyerek , sıcak havalarda camı açarak serinleyebilirsiniz.
Aracınızın bakımlarını aksatmayın. Araçlarınızın bakımlarını aksattığınızda yakıt tüketimini azaltmanız mümkün değildir. Düzenli olarak bakımları yapılan bir araç her zaman daha az yakıt tüketir. Özellikle lastik seçimlerine dikkat edin yaz aylarında kışlık lastikler ile aracınızı kullanmayın.
Hızınızı düşürün . Yüksek hızlarda araç kullanmak daha fazla yakıt tüketmenize neden olacaktır. Gaz ve fren ikilisini sürekli olarak sık sık kullanmayın. İstikrarlı hızlarda seyredin.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:YAZA FORMDA GİRMEK

Sonraki Yazı:Beynin Sırları

YORUMLAR

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Yakıt tasarrufu mu ? benzin 5 tl olmuş en kral yakıt tasarrufu bile fayda etmez.

 2. Yazar

  Yakıt tasarrufu falan boş iş kardeş ya. Ne yapsan da altından kalkamıyorsun. Bu devirde araba kullanmak haram olmuş 🙂 litre fiyatları almış başını gitmiş

 3. Yazar

  Arkadaşlar Ağır vasıta şoförüyüm 2008 model scania marka aracım var. Aracın yakıtını bütün uğraşlara rağmen %38 den aşağı düşüremedim. En son olarak tamircim aracın beynini değiştirdi araç 420 beygirden 470 beygire çıktı. Rampada 1 vites arttı. Sonuç olarak 3. vites 1800 devir ile çıkarken 4. vites 1200 devirde tırmanmaya başladı. Gaza fazla yüklenmediğinden dolayı yakıt %33 e kadar düştü. Ağır vasıta sahiplerine tavsiye ederim.

 4. Yazar

  Yakıt tasarrufu şu an yeni çıkan araçlarda mevcut.Eski tip araca sahipseniz ne yaparsanız yapın elle tutulur bir tasarruf sağlayamıyorsunuz.Yine de önerileriniz için teşekkürler

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir