Üniversiteye Yeni Başlayanlara Ufak Tavsiyeler

Lise hayatının en zor dönemini atlattık. Yani sınav maratonunu tamamladık ve üniversiteye yerleştik. Şimdi yeni bir hayat, aileden uzakta , kendi ayaklarımızın üzerinde durabilme adına başka bir sınav bizi bekliyor. Peki bu adaptasyon sürecinde neler yapmalıyız ? Tavsiyelerim olacak bu yazıda okumanızı öneririm.

Öncelikle lise hayatınızı arkanızda bırakın. Orada iyi arkadaşlıklarınız, hatta kardeşlik derecesinde dostluklarınız olmuş olabilir. Şimdi yeni bir hayat sizi bekliyor: Üniversite Hayatı.
Burada ne tip insanlarla karşılaşacağını bilemeyeceğiniz için beklentilerinizi düşük tutun. İlk sene selam verecek adam bile bulamayabilirsiniz. Olsun zaman her şeyin ilacı.

Gideceğiniz şehir hakkında bir ön araştırma yapın. Bu araştırmalar sonun yurtta mı yoksa evde mi kalacağınıza karar verin. Benim tavsiyem ilk sene bir yurtta kalıp alışma dönemini atlatmanız. Daha sonra ise eve geçmeniz. Evdeki rahatınız ile yurt hayatını kıyaslamam bile.

Okulda her şeye karışan o sivri tiplerden olmayın. Bu özellikle ilk sene çok önemlidir. Göze batmanız pek çok açıdan iyi olmayacaktır. Alışma dönemini atlattıktan sonra ne yapmak istiyorsanız onu yapın özgürsünüz.

Paranızı idareli kullanın. Unutmayın artık ailenizin yanında değilsiniz ve maddi olarak sıkıntılarla ilk defa Üniversite Hayatında karşılaşacaksınız. Ailenizi de zor durumda bırakmayacak şekilde planlı, hesaplı bir şekilde yaşayın.

Son ve başarı açısından en önemli tavsiyem. Not tutun. Not tutmak sizi sınavlarda rahatlatacaktır. Ama ben not tutmam, zor geliyor diyorsanız da kolayı var. Not tutan bir arkadaş bulun. Mümkünse kız olsun daha düzenlidir .

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:İSRAİLİN TOPRAK VE TARIM POLİTİKALARI

Sonraki Yazı:Toplu Taşıma Araçlarında Karşılaşılan Zorluklar

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    universitelinin en buyuk sikintisi bence yurt bulma isidir. Uygun fiyatli kaliteli bir yurt bulmak bircok reklam ve secenek icerisinden dogru olana karar vermek icin yurt arama rehberini ziyaret edebilirsiniz

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir