Umutsuzluğun Depresyon ve İntiharda Önemi

Umut gelecek ile ilgili bir amacı gerçekleştirmede sıfırdan fazla beklentilerdir. Bir çıkış yolu olduğuna ve yardım ile bireyin varlığında değişiklikler güzellikler olabileceğine inanması, bu uğurda çalışmasıdır. İntihar ve depresyonda umutsuzluğun insan psikolojisine etki ettiğine dair kavram gözden geçirilmiş, umutsuzluğun intiharı ve depresyonu tetiklediği ortaya çıkmıştır.
Umut gelecekle ilgili bir amacı gerçekleştirme kendine hedefler koyması olarak tanımladığımızda insan bu amaçlara ve hedeflere ulaşamadığında huzursuzlaşır, bunun sonucunda kendine çıkmazda gibi görür.
İnsan umut ederken kendine güvenir, şans olgusunu ekler, amacına ulaşmada başka kişilere güven duyar, uzun vadelere yayar. Umudun geçekleşmemesinde tüm bunlardan biri dahi gerçekleşmediğinde ruhsal olarak eğer güven duygusu gelişmiş yapıdaysa kısmen kendini sorumlu tutar sonrasında bu etkenlerden birinin kendinde olmadığı kanaatine varır. Bu durumda umutsuzluğun yer aldığı psikolojik sorunlar meydana çıkar. Şimdi bu rahatsızlıklara ve bu hastalılardaki umutsuzluğun yerine değinelim.
Umutsuzluk ve Depresyon: Umutsuzluğun yer aldığı en önemli psikolojik rahatsızlıktır. Bir çok depresif bozukluk baş gösteren hasta üzerinde yapılan incelemede umutsuzluk yakınası olduğu tespit edilir. Depresif hastalar geleceğe umutsuz bakar. Hastaların gelecekten yana kaygılarının umutsuzluklarının artmasıyla depresif rahatsızlığında arttığı da yapılan çalışmalarla ispatlanmış bir gerçektir.
Depresif insanlar umut için gerekli faktörlerin kendilerinde var olmadığına inandıklarından amaçsız bir rotasız bir gemi gibi hayat denizinde yol alır. Hayatın dalgaları onları sallarken umutsuzluklarının fırtınalarına kapılırlar.
Umutsuzluk ve İntihar: İntihar ile ilgili pek çok bilim adamı ruhsal hastalığın bri anlatımı olarak değerlendirir. Benliğine karşı oluşan olumsuz duygularla intiharın ilişkilendirilmesi yapıldığında kişinin kendine saygısı ve geleceğine dair umutları tükenmiş hisseder. Bunlar yoğun olarak yaşandığında kişi intihar eğlemi ile hayatına son vermek isteyecek duruma gelir. Az önce yukarıda açıkladığımız depresyon kavramının da intihar duygunsun gelişmesinde son derece önemlidir.
Bilim adamlarının ve psikolojik araştırmacıların yaptığı çalışmalar sonucunda diyebiliriz ki umutsuzluk etkisi depresyonun belirmesinde intiharın gelişiminde payı olan bir olgudur. Bu olgunun tedavisi hastaya gelecek telkinleri ile azaltılma yoluna gidilerek tedavi edilebilir.
Sayın sohbet severler gelecek çok bilinmeyenle dolu olsa da geleceğe dair umutlarınızı hiçbir zaman kaybetmeyin, çünkü gelecek de bir gün gelecek ama iyi ama kötü.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:SON NOKTA

Sonraki Yazı:Sanalda Tanıştığınız İnsanlar Tarafından Unutulmayın.

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Umutsuzluk demek hayattan yoksun yaşamak demek bunalım demek ölümün eşiğine gelmek demek yani umutsuzluk yaşamam ile ölüm arasında kalan bir vaka

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir