link

TÜRKÇENİN ÖNEM

TÜRKÇENİN ÖNEMİ: Günümüzde Türkçe ne kadar doğru kullanılıyor? Özelliklede gençler dilimizi nasıl değiştirerek konuşuyor? Yabancı eğitimin yada trend markaların etkisiyle olsa gerek gençler arasında konuşulan değişik bir lisan var.Bu ne Türkçe nede İngilizce.İkisinin karışımı ne olduğu anlaşılamayan Değişik bir tarz. Çoğu böyle konuşunca daha entel göründüklerini zanneden,ancak sadece.  Türkçeyi değil İngilizce yi’de katleden gençlerimizden bahsediyorum.Sadece konuşmada değil bu çarpıklık,yazmada da var.

Mesela telefon mesajlarında çok dikkatimi çekiyor. Biz Tükçe’mizi doğru kullanmayı öğretemiyormuyuz diye şüphede duyuyorum. Türk dili aslında dünyadaki en eski dillerden biridir.Muhteşem bir düzen hakimdir Türk dilinde.kökeni Milattan önce onbeş binlere dayanır.Hintçe ve Sümercenin kökünde Türkçe dili vardır.Osmanlı döneminde ise Türkçe Dünyanın tamamına yayılmış öğrenilmek istenen bir dil haline gelmiştir.
Şu anda Dünyaya hakim olan İngilizce dili çok üstün ve kusursuz bir dil olduğu için değil, bu dili konuşan Devletlerin Bilimsel ve ekonomik üstünlük sahibi olmalarından dolayıdır. Ekonominin gücü dünya dilinin değişmesi ni sağlıyor. Dilin değişmesi ise o ülkenin örf adet ve alışkanlıklarının bizim kültürümüzle yaşanmasını sağlıyor. Kendimize bir bakalım. Beslenme alışkanlıklarımızdan giyim tarzımıza dinlediğimiz müziklerden okuduğumuz kitaplara kadar her şeyimiz globelleşiyor. Bu nun tek kötü yani sadece dilimizi dejenere etmemiz değil kendi adetlerimizin kültürümüzün yerini başka bir kültürle doldurmamızdır.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:HAYAT DEVAM EDİYOR

Sonraki Yazı:2023 YILINDA NASIL BİR TÜRKİYE HAYAL EDİYORSUNUZ

YORUMLAR

Bu yazıya 28 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Size tavsiyem olacak yanlış anlamayın fakat noktalama işaretinden sonra bir boşluk bırakmalısınız. Hem Türkçe’ye uygunluk hem de okunabilirlik açısından önemli.

  • Yazar

   Yok. hocam esf yanlış anlaşılacak bir olay yok sizlerin görüşlerini elbette göz ününe alarak bişeyler yapmak isteriz..

 2. Yazar

  Böyle genç özenti nesiller olduğu sürece dil yozlaşmaya devam edecektir.

 3. Yazar

  Maalesef günümüzde güzel türkçemize yeteri kadar önem vermiyoruz.Oysaki türkçe gerçekten dünya dilleri arasında yer alacak en güzel dillerden birtanesidir.

 4. Yazar

  Şuan kullandıgımız türkçe dili bile pasifleşmiş hale geldi eski türkçeliğin kaybetti ilerki yy lara doğru türkçe tamamen kalkma riski taşıyor..

 5. Yazar

  Günümüz internet chat ortamları da dilimizin bozulmasına en büyük etken yeni nesil gençlerin saçma sapan kelimeler kullanması panpa, pampa , kanks , babiş gibi anlamsız kelimeler.

 6. Yazar

  Türkçemizi düzgün kullanmamız gerekiyor ama bazı özenti gençlerimiz maalesef bunu başaramıyorlar.İnadına mı yapıyor onu bilemiyorum.Velhasılkelam Türkçemize sahip çıkalım.

 7. Yazar

  Türkçemizi. Düzgün kulanan pek fazla insanda yok sanırım..

 8. Yazar

  Maalesef dilimiz sürekli yozlaşıyor.

 9. Yazar

  Türkeyi düzgün kullanmalı ve bunu herkese aşılamalıyız.

 10. Yazar

  Türkçemizi. Pekte doğru kulanan insanlar görmedim asla. Herkesin türkçesinde eksikler var bizim toplumun biraz daha kendini geliştirmesi gerekiyor..

 11. Yazar

  Türkçemizi harika bir mizahla anlatmışsınız teşekürler..

 12. Yazar

  türkçemiz gayet guzel bi yerde aslında arkadaşlar.

 13. Yazar

  Gerçekten. Türkçemizi ülkemizde kaçkişi doğru kulanabiliyor bunu çok merak ediyorum…

 14. Yazar

  Gerçekten inanıyorumki türkçemizi sahiplenenler sayesinde türkçemiz guzel bir yerde olduguna inanıyorum..

 15. Yazar

  tarihin önemi olan tükçemize gerçekten deger verip el üstünde tutmalıyız.

 16. Yazar

  Diğer ülkelere bakarsak aslında dilin önemini daha fazla anlamış oluruz.

 17. Yazar

  Keşke herkes sizin gibi duyarlı olsa. Özellikle internet ortamında güzel Türkçe kullanımına ne yazık ki özen gösterilmiyor.

 18. Yazar

  Türkçe’yi, tamamiyle yabanci sitelerin etkisiyle özensiz kullanmak aslında günümüzün en önemli sorunlarından birisi. Şöyle bir etrafınıza bakın; markalar, dükkan isimleri ve daha nicelerinde görebileceğiniz özensiz TÜrkçe kullanım örneklerine rastlamanız mümkün. Yabancı kelimelerden anlamsız alıntılar, sırf popülerlik adına kullanılmıyor mu?
  Ayrıca Türk, Türkiye, Türkçe özel isimdir ve “T” harflerinin büyük yazılması gerekir.

 19. Yazar

  Bireysel olarak hepimiz gerekli özeleştiriyi de yapmalıyız bu konuda. Özellikle yeni nesil Türkçenin kullanımı konusunda gerçekten zayıf ve giderek daha da kötüye gidiyor durum. Sonraki kuşakların “Türkçeyi doğru kullanmak” değil de “Türkçeyi kullanmak” konusunu tartışacaklarından korkmuyorum desem yalan olur.

 20. Yazar

  Hep bu apaçi denen varlıklar ve kendine emo di hitap eden özenti gençler yüzünden Türkçemiz her geçen gün daha da az kullanılıyor. Aynı zamanda bizlerde de suç var mesela “bilgisayar” yazmak yerine daha kısa diye “pc” yazıyoruz yada “kırılmış program” diyeceğimiz yere “cracklenmiş program” diyoruz. Bunları yapmamalıyız!

 21. Yazar

  Çok şükür ki, son dönemlerde Türkçeyi, internet tarzancasına çeviren tipler birer birer kayboluyor. Artık düzgün şekilde yazmayan kişiler, garipseniyor, dışlanıyor. Bu oldukça güzel bir gelişme.

 22. Yazar

  Bu dönemde kimse türkçenin öneminin farkında değil,herkes ileride pişman olacak fakat farkında değiller.

 23. Yazar

  okulum gereği antalyada yaşıyorum malesef tabelaların çoğu yabancı. yeri geliyor kendimi resmen yabancı bir ülkede gibi hissediyorum.

 24. Yazar

  allah yardımcın olsun mehmet aynen burada böyle. 🙁

 25. Yazar

  Küreselleşen Dünya’ya yeni yetişen ayak uydurma anlayışı onlar gibi konuşmak olsa gerek.. Uslup ve tarz olarak yabancılardan ne görseler hemen uygulamaya çalışılıyor.

 26. Yazar

  En azından tereddüt ettiğiniz yazımlar için danıştığınızda cevap veren bir yer biliyorum. Birkaç kez de danıştım, tavsiye ederim:

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir