Torrent ve Kullanımı

Torrent k
ısaca p2p sistemine dayalı bir paylaşım sistemidir.Dünyada en çok kullanılan dosya paylaşım sistemlerinden torrent ülkemizde ise pek rağbet görmüyor. Ancak büyük boyutta dosyalar ve programları indirmek için gayet kullanışlı bir yöntemdir. Dosya, yükleyen kişinin bilgisayarında yer alır. Tracker diye adlandırdığımız siteler ise bu paylaşımların içeriklerini yayınlar. Eğer diğer kullanıcılar paylaşılan bu dosyayı sorunsuz indirmek istiyorsa kişi uzun süre paylaşımda kalmalıdır. Paylaşımdan çıkması halinde indirme işleminde sorunlar meydana gelir, yarıda kalır. Tüm bu yükleme, indirme ve paylaşımda kalma işlemlerini yapmak için bir programa ihtiyacımız vardır. Ben size en çok kullanılan programlardan utorrent’i tavsiye ederim. Son derece kullanışlı ve küçük boyutlu bu program ile torrent dosyalarınzı sorunsuz yönetebilirsiniz.

Torrent sisteminde baz
ı tanımlar vardır. Örneğin dosyayı paylaşan kişiye uploader denir. Dosyayı indiren kullanıcılar ise leecher diye adlandırılır. Seed ise dosyanın paylaşımda tutulmasıdır. Bir dosyanın seed oranı ne kadar yüksekse karşı taraftan o kadar hızlı bir şekilde indirilir.

Torrent ‘in bir de temel kural
ı vardır. İndirdiğiniz dosyayı bir süre paylaşımda tutmalısınız. Bu diğer kullanıcıların da hızlı bir şekilde indirme işlemini tamamlaması için gereklidir. Zaten Torrent’in temel mantığı budur. Bu mantığa aykırı hareket eden kullanıcıların hesapları silinir. O yüzden özellikle ülkemizde davetiye sistemiyle çalışan sitelerden birine üye iseniz indirdiğiniz dosyayı belirtilen oranda paylaşmaya önem gösterin. Yabancı sitelerde ise bu sebepten atılma oranı daha düşüktür, rahat olabilirsiniz.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:İş Görüşmesinde Bunlara Dikkat Ederseniz Kazanırsınız

Sonraki Yazı:Platonik Aşk

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir