Birkaç yıl önce birçok 40 yaş üstü kadın bilgisayarlardan pek anlamazdı. Tabi ki e-posta alıp gönderebilir, hatta internetten fotoğraf bile paylaşabilirlerdi. Ama mesele yeni teknolojileri anlamaya gelince ‘ bağlantılar kurmak için sosyal ağları kullanmak gibi- birçoğunun bir fikri yoktu.

 

Ne var ki, bu 40 yaş üstü kadınlar zamanı çabuk yakaladı. Bugün dünya çapında kadınlar sosyal ağ teknolojilerinde rekorlar kırıyorlar, bu trendi fabulously40.com’un patlarcasına büyümesi başlattı. Bu fenomenin kadınların günlük yaşamına entegre olmuş olmasını görmek ilginç.

 

Bu sabah işe giderken, kafa dinlemek için cep telefonumu özellikle arabada bıraktım. Ama spor salonundayken teknolojinin burada bile ne kadar hayatımıza girdiğini fark ettim.

 

Çevremde bütün kadınlar e-posta gönderiyor, sms yazıyor ve aynı anda terleyip hareketleri eksiksiz yapmaya devam ediyorlardı. Ve bilindiği üzere bu şekilde forma girmeye çalışmak biraz risklidir. Bizim spor salonumuz cep telefonunda konuşmayı yasaklar, ama yazışmak serbesttir. Bir kadın bir aletin üzerindeyken konuşmasına çok odaklanmış olduğundan dengesini kaybedip neredeyse tepe taklak gidiyordu. Son saniyede kolu tutmayı başararak kansız bir şekilde kurtuldu ama bu riske rağmen hala cep telefonunu bırakmadı.

 

Ne mutlu bana ki her türlü teknoloji aletinden kendimi kurtardım, zihnim işimi daha iyi pazarlama konusunda çok başarılı olan bazı insanlardan almış olduğum tavsiye ve bilgiye geri gitti birden. Tavsiyeleri değerli olsa da artık günü geçmiş şeylerdi ve ellerini son trend üzerinden çekmeyen daha genç bir sosyologdan aldığım tavsiyeye uymuyorlar.

 

Mesela, kısa bir seansta Jenn Van Grove, Mashable.com editörlerinden biri, biz yaşlıları (dinleyicilerin çoğu 35 ve üstüydü) bize twitter 101’in temellerini anlattı ve bu alette ustalaşmanın neleri götürebileceğinden bahsetti. Tüm dinleyiciler Twitter’ın kabiliyetlerine şaşıp kaldılar ve büyük bir hızla bilgiyi sanal ortamda yaymaya başladılar. Önemsiz bilgiden ortalığı sarsan bilgiye kadar her şey en iyi Twitter’la yayılır.

 

Ve sonra haftasonu kızımın arkadaşı Ryan ile tanıştım. Ryan’ın blogunu okumak beni ilk başta korkuttu, daha sonra ise gülümsetti. Söylediği şeylerin çoğu doğru, ama sadece onun yapısında biri bu şekilde ifade edip bu işten sıyrılabilir. Ryan’ın pazarlama hakkında harika fikirleri vardı ve sadece 30 dakikada çok daha fazla bilgi ve geri bildirim ile geri döndü.

 

Bu sabah boyunca aldığım tüm bilgileri tekrar değerlendirdim. Zamanın değiştiğine şüphem yok ve uzmanlar şimdi bizim çocuklarımız ve dostlarımız. Hep onların annesi olacağım, ne yapmaları ve nasıl yapmaları gerektiğini söyleyeceğim. Ama şimdi mesele pazarlama, teknoloji ve modayı takip etmek olunca onları can kulağıyla dinleyeceğim.

 

Roller değişti mi sizce ?

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Dokunmalı Ekran Teknolojisi Nasıl Çalışır

Sonraki Yazı:UTC Saati İçin En İyi Kaynak Hangisi ?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir