Teknoloji nedir ? Faydaları ve zararları nelerdir ?

TEKNOLOJİ NEDİR ‘

Teknoloji . insanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. Teknoloji ayrıca, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir.

Bir insan etkinliği olarak teknoloji, insanlık tarihinde bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmıştır. Teknolojinin, bilimin uygulamacı yönü olduğu görüşleri de vardır.

Teknoloji, günümüzde veri paylaşımının en etkin bir biçimde kullanılarak keşiflere yön vermesinin etkin bir parçası olarak da tanımlanabilmektedir.

 

TEKNOLOJİNİN ÖNEMİ NEDİR ‘

Günümüzde insanların ihtiyaçları ve çeşitli konularda sorunları vardır. Bu sorunları çözebilmek ve ihtiyaçları gidermek için teknolojiye ihtiyaç duyulur. Şuan 2012 yılı değil de daha eski zamanda teknoloji öncesi bir dönemde yaşıyor olduğumuzu bir düşünün. Temel ihtiyaçlarımızdan elektrikten yoksunuz aslında bu bile büyük bir eksik. Elinizin altındaki internet olmasaydı temel ev aletleri (çamaşır makinası, buzdolabı, fırın vb.) olmasaydı hayat ne kadar zor olurdu. Örnek olarak eski zamanlar da insanlar beslenme ihtiyacını karşılamak için ellerinde bulanan aletleri (ağaçları, çalıları) kullanarak mızraklar yaptılar. (Dikkat edersek mızrak yapımı gördüğünüz gibi ihtiyaçtan doğdu) Hayvanları izleyerek avlandılar. Düşünün o zamanlarda insanların beslenme ihtiyacını karşılaması bile günümüzdekine göre ne kadar zor ve farklı. Şimdi ise insanların beslenme ihtiyacını karşılaması çok kolay. Bundan da teknolojinin bir yerde insanları hazıra alıştırdığını ve tembelleştirdiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca teknoloji bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi içinde önemli rol oynar.

TEKNOLOJİNİN FAYDALARI NELERDİR ‘

Teknoloji sayesinde bilgi alışverişi kolaylaşmıştır. Dünyanın öteki ucunda gerçekleşen bir olaydan anında haberimiz olabilir .

İnsanların hayatı kolaylaşmıştır. Örneğin internetten alışveriş yapılabilir.

İnsanlar duygu ve düşüncelerini yazılı olarak hızlı bir şekilde ifade edebilirler.

Sağlık alanında hastalıkların erken teşhisini sağlarken aynı zamanda daha kolay çözüm bulunabilir.

Teknoloji sayesinde insanların ulaşım da atlarla veya yürüyerek gidilen yollar çok uzun zaman almaktaydı haftalar hatta aylar alabilmekteydi. Şimdi ise çok kısa sürelerde isteğimiz yerlere ulaşabiliyoruz.

TEKNOLOJİNİN ZARARLARI NELERDİR ‘

İnsanları tembelleştirmiştir. Hazıra alıştırmıştır. İnsanlar tam bir tüketici olmuştur.

Küresel ısınmaya sebebiyet vermiştir. Çevre kirliliği artmıştır.

Teknoloji ile birlikte çeşitli ve yeni hastalıklar ortaya çıkmıştır ama yine teknoloji sayesinde de çözüm bulunabilmektedir.

 

Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler.

İnsanlar arasındaki yüz yüze iletişimi azaltmıştır.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Çocuklarımın Gezmesini İstemediğim Siteleri Nasıl Engellerim ?

Sonraki Yazı:Alexa Nedir? Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    teknolojinin zararı veya yararı insanın teknolojiye nasıl baktığına bağlı.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir