Tasarımcıda Bulunması Gereken Özellikler

İnternet kullanımının artması ve teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan grafik tasarımcı terimi günümüzde birçok kişiye iş olanağı sağlıyor. Peki ama grafik tasarımcı olmak için gereken özellikler nelerdir? İyi bir grafik tasarımcı neler yapmalıdır? Oldukça faydalı olacağını düşündüğüm bu yazımda sizlere kısaca temel özelliklerden bahsedeceğim. Biraz merakınız varsa sizde iyi bir tasarımcı olabilirsiniz.

Öncelikle adından da anlaşılacağı gibi tasarı yeteneği olmalıdır. Aldığınız eğitimlerle yada kendinizi geliştirmenizle de doğrudan etkili bu özellik bir grafik tasarımcı için olmazsa olmazdır.

Grafik tasarımcıda iyi bir hayal gücü de bulunmalıdır. Çoğu zaman tasarımlarını yoktan var etmesi istenecek bu insanlar özgün ve geliştirilebilir projeler üretmelidirler. Hayal gücü olmadan ortaya konacak bir tasarım sağlam temellerde bulunmaz.

Hayal gücünün yanı sıra sabretmenin de kritik bir yeri vardır tasarımcıda. Tasarımcılık zor bir süreç demektir ve karşılaşılan sıkıntılar karşısında sabretmesini bilmek lazım. Bir sonuca ulaşmak için bazı sıkıntılara katlanmak gerekir. Sonuç alamıyorum diye kestirip atmak tasarımcıya bir şey kazandırmaz.

İster grafik programları ile ister el ile çizim yapıyor olun mutlaka çizim yeteneğine ihtiyacınız vardır. Kağıt üzerindeki bir çizimi bilgisayara ya da bilgisayardaki bir tasarımı kağıda aktarmanın en temel gerekliliği bu yetenektir.

Bunların dışında tasarımcı işini sevmeli, gerektiğinde insanlarla da iletişim kurabilmelidir. Eğer tüm bu kriterlere sahipseniz ya da sahip olmak için çabalıyorsanız sizde iyi bir tasarımcı olabilirsiniz.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sonraki Yazı:iPhone’u Modem Olarak Kullanın

YORUMLAR

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Güzel Yerlere Değinmişsin, Güzel Paylaşım Eline Sağlık.

 2. Yazar

  Tasarımda renklere,gözü yormamasına ve sitenin kullanışlılığına dikkat ederim.

 3. Yazar

  En önemli kriter bana göre yaratıcılıktır.

 4. Yazar

  serhat arkadaşımıza katılıyorum en önemlisi yaratıcı olması
  herkes tasarım yapabilir ama farklılık herzaman iyidr

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir