Stresin İnsan Yaşamına Etkisi :

Yoğun ve koşuşturmalı bir hayatın içinde yaşıyoruz ve hayatımızı devam ettirebilmek adına çalışıyor her gün farklı farklı ya da bazen bir türlü çözülemeyen sorunlarla boğuşuyoruz. Bu Sorunlar ve zamansızlık sevdiklerimize vakit ayırmamızı ve kendimize vakit ayırmamızı engelliyor, bir süre sonra insanoğlu üzerin de negatif elektrik yükü yaratıyor buna stres diyebiliriz. Stres duygu ve öfke yoğunluğunun gerginliğin birleşiminden ortaya çıkmaktadır. Stres insan metabolizmasını her açıdan etkileyen bir olgudur.

Stres üzerine yapılan pek çok araştırmalarda görülmüştür ki stres insanoğlunun baş düşmanlarından biridir. Stres insan metabolizmasında organların çalışmasından tutunda beynin işlevsel bozukluklarına kadar pek çok alanda etkili olmakla birlikte ruhsal rahatsızlıklarında ana sebebidir. Örneğin bunalım, depresyon stres kaynaklı olup aşırı stres hali yaşayan insanlarda ortaya çıkar ve de stresin kaynağına bağlı olarak şiddetlenir yada aksi azalır.

Peki, hayatımızı bu kadar etkileyen stresi nasıl azaltabiliriz? Sorusunu ele alalım Stresin ana kaynağı hayat içindeki yaşadığımız negatif duygu yoğunlukları umutsuzluklar olduğuna göre bunarlı azaltmaya çalışmaklar başlamalıyız, iş yaşamında yetişmeyen evrak için panik olmak yerine yetişmesini sakinlikle yapabiliriz, günümüzü planlayarak hareket ettiğimizde istenmeden aniden çıkan olaylara metanetle yaklaşabiliriz. Bunları yerine getirebildiğimizde stresin olumsuzluklarından etkilenmemiş oluruz.

Stresin insan yaşamına etkisini kısaca özetlemek gerekirse stres çağımızın teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkmış bir canavardır bunu yenmekse her şeyin üstesinden gelebilmek için pozitif yaşam stilini benimsemektir.

Değerli okurlarımız sizinde stres hakkında fikir ve görüşleriniz var ise bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Teşekkürler şimdiden yorumlarınız için.Saglıkla ve mutlu kalın değerli okurlarımız.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Tuncay Balcı Kuzey Guney De Hapisene Bölümü İzle

Sonraki Yazı:HAYAL ETTİĞİM KADAR VARSIN

YORUMLAR

Bu yazıya 8 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  büyük stres büyük baskı altında yaşayan insanların ömürlerinin daha kısa olduğu zaten senelerdir söylenen bir şey, kendimize iyilik yapıp, sakin bir hayat sürmeye çalışmalıyız.

 2. Yazar

  Her ne kadar hiçbir şeyi kafama takmamaya çalışsam dahi bazen ister istemez bu duruma yakalanıyoruz.

 3. Yazar

  stres her türlü hastalığın abisidir dikkat etmek lazım her şeyi kafaya takmamak lazım.

 4. Yazar

  Stres iyidir az olduğu sürece stres kötüdür çok olduğu sürece.Ortasını bulursak iyidir. Ama yinede stresten uzak durmak iyidir.

 5. Yazar

  Tüm hastalıkların başı stres bence, psikolojik olarak insanı çok yoruyor.

 6. Yazar

  Stresle başa çıkabilmenin en önemli yollarından birisi zamanı ele almaktır. Yani düzenli bir şekilde herşeye vakit ayırmak gerekir.

 7. Yazar

  Stress hem insanı beyin olarak yoruyor hem de vücudumuz da olumsuz etkiler oluşturabiliyor. Bu nedenle kendimize stress ile başa çıkmayı öğretmeliyiz.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir