Sözcüklerle Kazanmak
Kullandığımız sözcükler düşünme ve hissetme biçimlerimizi etkilediği gibi düşünme ve hissetme biçimlerimizde kullandığımız sözcükleri de etkiler. Başkalarının sözcükleri bizi etkilediği gibi başkalarının sözcükleri de bizi etkiler. Dilin olmadığı bir dünyada yaşamak herhalde çok zor olurdu. Dil olmadan kelimelerin cümlelerin anlamları olmaz. Dil ve sözcükler başkalarıyla iletişim kurma aracımızdır. Aynı zamanda düşünme sürecimizinse başlangıç noktasıdır. Dil olgusu düşüncenin unu düşünce ise hamurdur, doğru şekillendirmek ve doğru ifade edebilmek yani sonrasında pişirebilmek çok önemlidir.
Kullandığımız sözcükler ve dil aracılığıyla hem başkaları hem de kendimiz hakkında çok şey öğrenebiliriz. Sözcükleri kelimeleri istediğimizi elde etmek adına doğru şekilde sıraladığımızda sonuca ulaşmamız çok zor değildir. Yeter ki anlatılmak istenen veya hedeflenen kolay ve anlaşılabilir olsun.
Sözcüklerin kullanım sanatını kavradığımızda onlarla istediklerimizi elde etmek ve başarılara ulaşmak zor değildir. Örneğin bir insana Lütfen sözcüğünü kullandığınızda onun zihnideki etkisiyle sizin istediklerinizi gönülsüz olsa dahi yerine getirebilir çünkü bu sözcük rica içerdiği kadar beyne “Bunu benim için yapmalısın” emrini de yollar.
Sözcükleri istediğiniz gibi kullanabildiğinizde onlarla yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Birçok ünlü şair ve yazarda bize sözcüklerle kendilerini sevdirmediler mi ? yada oyuncular yaptıkları mimik jestlerin yanı sıra beğendiğimiz o esprileri, dramları sözcüklerle yaratmadılar mı? Sözcüklerin etkilerini ve etkinliğini bu verdiğim örnekle de değerlendirebilirisiniz.
Unutmayın kullandığınız sözcüklerle kazanmak kolaydır. Yeter ki sözcükleri doğru yerde doğru şekilde kullanın. Onları kullanmayı bildiğinizde aslında elinizde etkin bir o kadar da tehlikeli bir silah olduğunu göreceksiniz.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Sevdiğiniz Erkek Tarzı Hangisidir Test

Sonraki Yazı:Mutlu olmak Daha mı ? Zor Artık

YORUMLAR

Bu yazıya 5 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Teşekkürler gerçekten etkili sözcükler çok iyi bir silah.

 2. Yazar

  faydalı bir bilgi olmuş

 3. Yazar

  Hocam süper olmuş elinize sağlık

 4. Yazar

  Hocam süper olmuş elinize sağlık devamını beklerim…

 5. Yazar

  Eğer aklınızda kazanacağım lafı varsa o zaman kazanmışsınızdır demektir 😀

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir