SEO Kavramı ve Kazançları

İnternet kullanıcısı olarak son zamanlarda en çok duyduğumuz terimlerin başında SEO gelir. Peki ama SEO nedir? İnternette ne iş yarar ve kazanç sağlamak mümkün müdür?

SEO açılım olarak Search Engine Optimization demektir. Türkçeye çevirdiğimizde ise ”Arama Motoru Optimizasyonu” diye nitelendirebiliriz. Anlam olarak ise internet ortamının olmazsa olmazı web sitelerini, arama motorlarında ilk sayfalara çıkarmak olarak ifade edilebilir. Eğer internet sitenizi Google, Yandex ve Yahoo gibi arama motorlarında ön sayfalara çıkarabilirseniz hitiniz artar. Çünkü bu tip arama motorlarında arama yapan diğer kullanıcılar genelde ilk sayfalarda çıkan sonuçlara göz atarlar. Bu sayfalardan birine sitenizi sokmayı başarırsanız hitinizin yanı sıra reklam geliriniz de artar.

Piyasada SEO işini yapan çok sayıda insan ve program vardır. Henüz ülkemizde tam anlamıyla kavranamamış olsa da SEO işinden gelir sağlamak mümkündür. Şimdi bir örnekle SEO mantığını iyice açığa kavuşturalım:

Bir spor giyim mağazasının sahibi size geldi ve internet sitesini ilk sayfada görmek istediğini söyledi. Bu durumda önce mağazanın ismi üzerinde çalışmalar yapılmalıdır. Eğer mağaza adı Fanatik gibi Türkiye’de daha önceden markalaşmış, arama motorlarında ilk sayfaları kapmışsa işiniz daha zor demektir. Çünkü Fanatik Gazetesi ile rekabet edip onu ilk sıradan indirmek zaman alacaktır. Belki mümkün bile olmayacaktır. O yüzden mağaza sahibine önce bunu anlatmalıyız.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Pool Düşecek Domainler

Sonraki Yazı:İphone’un Getirdikleri iPhone’un değiştirdikleri !

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Seo hakında harika bir konu yazmışsınız beni ve diyer misafirleri bilgilendirdiginiz. için çok teşekkürler ederim.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir