link

ŞEHİR VE KÖY HAYATI

ŞEHİR VE KÖY HAYATI
Herkesler göç etti koca şehirlere.Bu koca şehirler : Başta İstanbul,İzmir ve Ankara oluyor.Cidden bu şehirler çok mu büyük ?El cevap; Büyük,Gelişmiş ve kalkınmış şehirler. peki Anadolumuz’un diğer şehirleri ne alemde ? Onlarda bir kalkınma alameti yok mu?Bu insanlar neden göç ediyorlar Mega kentlere ?Keyfi bir durum mudur ? mecburi bir hal mi ? Bu konudaki şahsi görüşüm,insanlar mecburiyetten göç ediyorlar,Sonrada Biraz Daha Rahat yaşamak istediklerinden büyük şehirlere göç ediyorlar.Mecburiyet aşamasına değinmek gerekirse,Anadolu nun bir çok ilinde,ilçesinde,yatırım yapılmış değil.Ne devasa fabrikaları var,nede Başka türlü yatırım çeşitleri.İş bulmak amacı ve geçimini temin edebilmek Düşüncesi İle göç başlıyor.İkinci husus ise,biraz daha rahat yaşayabilmek arzusu.Köylerdeki yaşam şu şekildedir ;Sabah kalkılır hayvanlar dışarı çıkarılır otlatılır.Hayvanların başında beklenir Akşama kadar . Sonra eve gelinir,evin hanımı ekmek yapar.Öyle bakkal falan yok tabi. Kış günü ise soba yakılır.Bu soba için odun hazırlamak Zaten ayrı bir sorun ve zorluktur. Ormana gidip odun yapmak gerekir.Öyle mağaza falan yok köyde,İlçede de sınırlıdır zaten. Hayatın tüm zorluklarıyla boğuşursunuz . Köyde.hastalansanız en yakın doktor size yarım Saat Yada bir saatlik mesafededir.kaldıki O doktorlarda işin acemisi,yeni atanmış olan toylardır. Yani sizi il merkezine sevk edebilir.Alet edevat zaten kafi miktarda değil. Birde tarla Boyutu var işin.Yazın tarlada çalışmak,O sıcağın alnında iş görmekte büyük meşakattir. Ulaşım meselesi de hatırlanması gereken sorunlardan birisi olarak öne çıkan bir mesele. Bütün bunların yanı sıra şehir hayatının ayrı bir konforu var.Bir defa soba kültürü yok. Odun ,kömür derdi sıkıntısı yok.doğalgaz ile temiz ve zahmetsizce ısınabiliyor insan.Ulaşım sıkıntısı yok.Belki kalabalık sorunu olabilir ama arabasızlıktan daha kötü değildir. Bir rahatsızlığınız olsa mahallenizde Sağlık Ocağı var,oda olmadı büyük Araştırma Hastaneleri Özel Hastaneler mevcut.İş imkanı daha çok büyük şehirlerde.Bir yerden ayrılsan Başka bir alternatif bulabiliyorsunuz.Ama Anadolu da Böyle imkanları bulmak kolay değil. Ve ufak yerlerde çalışırken aldığınız para anca geçindirir. Sizi,büyük kentlerde ise Daha cazip paralar veriliyor. Gezme,dolaşma,güzel ortamlar bulma imkanı da ayrı bir renk Katıyor Metropollere.Çözüm olarak bu konuyla alakalı ne yapılabilir sorusunun cevabı ise ; Bu noktada görev Devlete düşüyor.Devlet yatırımlarını Anadoluya da yapmalı,Yatırımcı iş adamlarını Anadolu ya teşvik etmeli.Diğer illerimizin kalkınması için kaynak aktarılmalı. Buralarda kalkınırsa o zaman insanlar umduklarını memleketlerinde bulacaklar ve başka Şehirlere gitmek zorunda kalmayacaklar.Köylerdeki şartlar daha iyileştirilse onlarda memnun kalacaklar hallerin den.Devlet,Herkesin Devleti.Şehirdeki Vatandaşın Devlet Babası,Köylü Vatandaşında Devlet Babası.Yatırımları Anadoluya da Kaydırmanın Zamanı Çoktan Geldi. Esen Kalın.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Ben Sana Ölürüm

Sonraki Yazı:GURBET

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    yaklaşık 50 senedir hızla babaerkil bir yapıdan köy hayatından uzaklaşarak, daha monoton sözde özgürlükçü popüler bir kültürün hakim olduğu şehir hayatına modernize olmaya çalışıyoruz.Bunda en derin etkiyi sosyal uyum ve ahlaki çöküş olarak karşımıza çıkıyor.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir