Robot fare korku salıyor

Yıllarca labaratuvar ortamlarında insanlığa yararı olucak düşüncesi ile zamanlarını deney ortamına adayan bilim adamları bu kez bir farklılık yaptılar. Deney ortamında kullanılan farelerin yanlızlığına bir çözüm bulmak için bir robot fare geliştirdiler. Fakat geliştirilen bu fare beklenilenlerin aksine arkadaş canlısı deyil. Bunlarında aksine deney ortamında kullanılan farelere korku salıyor. Bilim adamlarının bu fareyi geliştirmesindeki mantık aslında diğer farelere daha sıkıcı ve ızdıraplı bir bir ortam sunmak ve o fareleri bu koşullar altında psikoloji testlerine tabi tutmaktı. Tokyo ‘da bulunan Waseda üniversitesinde psikolojik testlerden geçirilen bu farelerin stres ve depresyon halleri inceleniyor ve bu tür durumlarda insaların kullanabilmesi için ilaçlar geliştirmeye çalışıyorlar. Farelerin depresyon ve stresli ortamına girmesini sağlayan ise japonların WR3 ismini verdikleri robot fare neden oluyor. WR-3 isimli bu robot fare diğer fareleri korkutuyor ve stresli bir beyin moduna geçmesini sağlıyor ve bu stresli beyin yapısı ise bilim adamları tarafından modellenerek ne tür ilaçların bu tür durumlarda bu stresli baş ağrılarının önüne geçebileceğini araştırmalarına sebep oluyor. Bunlarda yetmezmiş gibi WR-3 isimli bir robot fare programlandı ve bu fare diğer farelerin daha çok sinirlenmesine ve strese girmesine neden oluyor. Stres ve depresyona giren farelerin beyin yapıları modelleniyor ve bu tür durumlarda insanların ne tür ilaç kullanması gerektiği hakkında çalışma yapıyorlar. Standart olarak farelerin üzerinde yapılan deneyler WR-2  ve WR-3 isimli bu robot fareler aracılığ ile bilim adamlarının yaptığı standar araştırmaların dışına çıkarak üç stres halinin arasındaki farklar göz önünde bulunduruluyor ve bu farklara göre ilaçlar üretiliyor.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Samsung Yine Plastiği Seçti

Sonraki Yazı:Photoshop artık ücretsiz

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 9 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Sonuçta onlar da hayvan iç güdüleri var tabii ki robotun gerçek olmadığını anlayacaklardır, korkmaları çok normal.

 2. Yazar

  Robot fareyi demek ki pek gerçekçi yapamamışlar. Gerçekçi olsaymış korkmazlardı.

 3. Yazar

  Farelerin canı sıkılmasın diye robot fare mi üretilir 🙂

 4. Yazar

  inekler ve maymunların farelerden daha yatkın olması lazım deneylere. Bilime hiç kafa ermiyor 🙂

 5. Yazar

  Sözdeki işleri pek sevmem, farenin insana benzer hiç bir yanı yok maymun falan deseler neyse de fare nedir resmen hakaret olarak algılıyorum. Ayrıca nolursa olsun farelerinde canı var, işe yaramaz bilim adamlarının eline düşmesi beni tiksindiriyor.

 6. Yazar

  bu bilim adamlarından korkulur

 7. Yazar

  Allahtan robot kedi yapmamışlar yoksa neler olurdu neler 🙂

 8. Yazar
  Av

  tşkler faydalı paylaşım için

 9. Yazar

  akıllıca bir uygulama olmuş açıkcası

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir