Pardus’ta neler oluyor

Unix network sistemine bağlı olan ulusal işletim sistemimiz pardüs bireysel kullanıcı kitlesinde artık yolun sonuna gelmiş gibi görünüyor. Bundan sonra artık kurumsal çözümlerle kullanıcıların karşısına çıkacak olan pardüs işletim sistemi kurumlar için gerekli çalışmaları başlatmış durumda. İşletim sistemini geliştirenler arasında bulunan Semen Cirit ‘in yapmış olduğu açıklamalar geçtiğimiz günlerde baya bir yankı yapmıştı. İşletim sisteminin ilk sürümü 21 ocak 2011  kullanıcılara sunulmuştu. Semen Cirit işletim sisteminin daha geliştirilmeyeceğini vurguladı. urdurulmasının sebebini şu sözlerle açıklığa kavuşturan Cirit ; Tübitak ‘da olan değişimin ve son dönemlerde yaşanan iş gücü kaybının sonrasında pardüs yönetimi bu kararı aldılar diye konuştu. Pardüs kullanıcılarını ve geliştiricilerini bir anda ortada bırakan bu sözler pardüs ‘ün artık tarih olduğunun bir kanıtıydı. Artık ulusal bir işletim sistemimiz yoktur. Zaten bizimde deyildi sadece açık kaynak kodlu olmasından dolayı geliştirebildik. Unix alt yapısını kullanmamış olsayık bir ulusal işletim sistemimiz hiç olmayabilirdi. Geliştiriciler işletim sisteminin devamı için harekete geçmiş olsalarda alınan kararlar kesin görünüyor. Pardüs kurumsal işletim sistemi ise çoğu resmi kurumda kullanıldığından dolayı geliştirilmesine ve güncelleştirilmesine devam edilecek. Kurumsal işletim sisteminin ise ne kadar dayanabileceği konusunda herhangi bir fikir yok. Ulusal işletim sisteminin tam anlamıyla ne kadar ayakta akalabileceğini önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Photoshop artık ücretsiz

Sonraki Yazı:Steam’ı Türkçe Yapma

YORUMLAR

Bu yazıya 6 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Nasıl olabilir böyle birşey, TUBİTAK’ın nasıl iş gücü kaybı olabilir. Bence bunun altında başka birşey var. Büyük ihtimalle Pardus’un gelişimi birilerinin işine gelmemiş olacak ki böyle bir karar alınmış veya aldırılmış. Yazık gerçekten çok yazık.

 2. Yazar

  güzel döküman olmuş elinize, emeğinize sağlık.

 3. Yazar

  Bu şekilde anca yerimizde sayarız biraz daha küreselleşmemiz gerekiyor bakınız windows

 4. Yazar

  türk teknoloji anca bu kadar ilerleyebilir işte

 5. Yazar

  SiziN işiNiz qücüNüz YoKMu KuzuM ßoş işLeR ßuNLaR …

 6. Yazar

  Çok saçma bir karar alınmış…

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir