Papa 6 Haziran’da hatırlayacak mı?

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus’un 6 Haziran’da yapacağı Saraybosna ziyareti öncesinde açıklamalarda bulunan Srebrenitsalı anneler, “Papa, Srebrenitsa’da soykırım yapıldığını söylemeli ve yaşanan soykırımdan ders çıkarılması, soykırımın unutulmaması ve tekrarlanmaması gerektiği mesajını vermeli” ifadelerini kullandı.

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç, “Papa Franciscus, Srebrenitsa’da soykırım yapıldığını söylemeli ve yaşanan soykırımdan ders çıkarılması, soykırımın unutulmaması ve tekrarlanmaması gerektiği mesajını vermeli” dedi.

 

Srebrenitsalı anneler, Papa Franciscus’un 6 Haziran’da Saraybosna’ya yapacağı günübirlik ziyaret öncesinde açıklamada bulundu.

 

Subaşiç, Papa’nın Saraybosna’daki mesajında 1995 yılında Srebrenitsa’da Boşnaklara karşı yapılan etnik temizliği “soykırım” olarak nitelendirmesi gerektiğini belirterek, gerek Papa’nın gerekse diğer liderlerin 20 yıl önce Srebrenitsa’da yaşananları kınaması gerektiğini söyledi.

 

Papa’nın daha önce yaptığı bazı konuşmalarında, 100 yıl önce yaşanan savaşlardan bahsederken, Srebrenitsa’yı unutmasının kendileri için hayal kırıklığı yarattığını anlatan Subaşiç, “Papa, Srebrenitsa’da soykırım yapıldığını söylemeli ve yaşanan soykırımdan ders çıkarılması, soykırımın unutulmaması ve tekrarlanmaması gerektiği mesajını vermeli” ifadesini kullandı.

 

Subaşiç, Papa’nın mesajında Srebrenitsa’daki soykırımın inkar edilmesi konusuna da dikkati çekmesi gerektiğini belirterek, soykırımı inkar etmenin “zararlı” ve “kötü niyetli” olduğunu vurguladı.

“Müslümanlara yapılan soykırımı kınayan az

Srebrenitsa’daki soykırımın üzerinden 20 yıl geçtiğini anımsatan Subaşiç, “Biz de Balkanlar’da azınlıktık, tıpkı Yahudiler gibi. Holokost gibi bize de soykırım yapıldı. Yahudilere yapılan soykırımı herkes kınadı ancak biz Müslümanlara yapılanı kınayan az” diye konuştu.

Dernek üyesi Kada Hotiç de Papa Franciscus’un mesajında Srebrenitsa’da soykırım yapıldığını hala inkar edenleri kınayacağına inandığını belirterek, “Papa’nın, gerçeği reddetmeye devam eden Sırp tarafının söylemlerini kınayacağını düşünüyorum” dedi. Cumartesi güü Saraybosna’ya günübirlik ziyaret gerçekleştirecek olan Papa Franciscus, resmi temaslarının yanı sıra Asim Ferhatoviç Stadyumu’nda halka açık bir ayin de düzenleyecek. AA

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Özbek’ten şampiyonluk yorumu

Sonraki Yazı:Seçmene ulaşmanın en kısa yolu Sosyal medya

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir