Özürlülerin TV İzleme Eğilimleri

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU GÜNLÜK TELEVİZYON İZLEME/DİNLEME DÜZEYİ

Hafta içi ortalama televizyon izleme/dinleme düzeyi 4,3 saattir. Televizyon izleme/dinleme düzeyi 2-3 saat arasında yoğunlaşmakla birlikte, görüşülen kişilerden yaklaşık % 14’ünün televizyon izleme/dinleme saatlerinin çok yüksek olması, ortalamayı yukarı çekmektedir.

Televizyon izleme/dinleme düzeyi cinsiyete, yaşa, medenî duruma, eğitime ve gelir düzeyine göre belirgin bir farklılaşma göstermemektedir. Ancak, düzenli bir iş sahibi olanların ev hanımı/kızı, emekli ve işsiz kategorilerine göre daha az televizyon izledikleri/dinledikleri; Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesindeki özürlülerin diğer bölgelerdekilere kıyasla daha az televizyon izledikleri/dinledikleri, edinilen gözlemler arasındadır. Özür türüne göre bakıldığında, doğal olarak en düşük televizyon izleme/ dinleme düzeyinin görme engellilerde olduğu anlaşılmaktadır.

Hafta sonu televizyon izleme/dinleme düzeyi 4,5 saattir. Buradaki yoğunlaşma 2-4 saat arasında olmakla birlikte, yine yaklaşık % 11’in televizyon izleme/dinleme saatlerinin çok yüksek olması, ortalamayı yukarı çekmektedir.

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU TELEVİZYON İZLEME/DİNLEME SAATLERİ

Hafta içinde, özürlülerin yaklaşık % 62’si 18:00-21:00 saatleri arasında, yaklaşık % 48’i de 21:00-24:00 saatleri arasında televizyon izlemekte/ dinlemektedir. Diğer saat dilimlerinde ekran karşısında olan özürlülerin oranı en yüksek olarak % 20’dir (15:00-18:00 saatleri arasında).

Özürlülerin, hafta sonunda da televizyon izleme/dinleme saatleri çok fazla değişmemektedir. 18:00-21:00 saatleri arasında televizyon izleyen/ dinleyenlerin oranı yaklaşık % 59, 21:00-24:00 saatleri arasında televizyon izleyen/dinleyenlerin oranı ise yaklaşık % 50’dir. 15:00-18:00 saatleri arasında televizyon izleyen/dinleyenlerin oranı ise % 25’e yakındır.

TELEVİZYON KANALLARINI TERCİH DÜZEYİ

Özürlülerin % 50 ve daha fazlası Kanal D, Show TV ve ATV’yi izlediklerini/ dinlediklerini belirtmektedir. TRT kanallarını izleyen/dinleyenlerin toplam oranı % 42 olup, bu oran Star TV için % 37; Samanyolu ve Kanal 7 için ise % 20 dolaylarındadır.

Televizyonda bir kanalı takip etmek zorunda kalsa, ankete katılan özürlülerin yaklaşık % 20’si bunun TRT kanallarından biri, yaklaşık % 15’i bunun Kanal D, yaklaşık % 12’si bunun Show TV ve yaklaşık % 11’i bunun ATV olmasını isteyeceğini belirtmiştir. Bunlardan sonra sırasıyla Samanyolu, Kanal 7, Star TV ve NTV gelmektedir.

Özür türüne göre kanalların beğenilme düzeyi farklılık göstermesine rağmen, sıralamada belirgin bir farklılaşma olmamaktadır. TRT Kanalları, Kanal D, Show TV ve ATV en çok beğenilen kanallar durumundadır.

TRT’nin beğenilme nedenlerinin başında yayınlarının kaliteli olması ve haber programlarının iyi olması gelmektedir. Kanal D, ATV ve Show TV’nin beğenilme oranını yükselten olgu, bu kanallarda yayınlanan dizilerdir. Samanyolu TV için beğeni nedeni, dinî ağırlıklı programlar olmaktadır.

 

 

 

Genel olarak bakıldığında magazin programları, televizyonda görmekten/ duymaktan en fazla rahatsız olunan yayınların başında gelmektedir. Buna karşılık, televizyonlarda yayınlanması en çok istenen program türleri arasında habere dayalı programlar, yarışma programları, özürlülere yönelik programlar, müzik-eğlence programları ve Türk sinema filmleri, listenin ilk sıralarında yer almaktadır.

 

ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK PROGRAMLARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELER

Özürlülerin yaklaşık % 73’ü, özürlülerle ilgili haber veya programları izlediklerini/dinlediklerini belirtmektedir.

Özürlülerle ilgili programların yayın saati konusunda belirgin bir fikirleri olmamasına karşın özürlüler, kendileri ile ilgili programların, doğal olarak, genelde prime time tabir edilen saatlerde olmasını istemektedir.

Özürlülerle ilgili programlar hakkındaki kanaatler de belirgin değildir. Beğenip beğenmeme konusunda merkezî bir eğilim gözlenmemektedir.

TELEVİZYON YAYINLARININ NEREDEN VE NEREDE İZLENDİĞİ/DİNLENDİĞİ

Televizyon yayınlarını alabilmek için özürlülerin yaklaşık % 55’inin normal ve % 38’inin uydu anteni, % 7’sinin ise kablolu televizyonu bulunmaktadır.

Özürlülerin yaklaşık % 64’ü, evinde kendine ait bir televizyon seti olduğunu söylemekte ve televizyonu genel olarak evde izlediğini/dinlediğini belirtmektedir.

REKLAMLAR

Özürlülerin ancak % 22,4’ü reklamları bütünüyle takip ettiğini belirtmektedir. Genel olarak, reklamlar çıktığında kanal değiştirilmektedir.

Reklamlarla ilgili olarak en çok şikayet edilen konular, reklamların uzun sürmesi ve sık aralıklarla reklama girilmesidir.

Kaynak: RTUK
alexa   youtube facebook Twitter Google

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Arpacık Neden Çıkar ve Nasıl Geçer ?

Sonraki Yazı:Tek Gözlü Sanatçılar

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir