Öldürmeyen Gerçek Sosyal Fobi

Sosyal fobi çağımızda birçok insanı esir almış bir rahatsızlıktır. Tespit edilen sosyal fobi hastasının yanı sıra bir de bu hastalığın farkında olmayanlar vardır. Kişinin sosyal fobi olduğunun farkında olmamasının temel sebebi onu görmezden gelmesidir. Görmezden geldiği, bastırma ihtiyacı duyduğu anlarda kendisini daha iyi hisseden bir çok insan vardır.

Peki nedir Sosyal Fobi? Kişinin kendisine güvensizliği ile başlayan bu rahatsızlığın temelinde baskı altında geçirdiği çocukluğu yatar. Ufak yaşlarda sürekli hata yapmaktan korkan, kusursuz olma ihtiyacı duyan çocuk ileriki yaşantısında bir şeyler yapmaktan çekinir hale gelmiştir.

Her rahatsızlığına olduğu gibi Sosyal Fobinin de çeşitli grupları vardır. Bazı hastalarda sadece topluluk önüne konuşurken ortaya çıkarken bazılarında ise günlük yaşamı bile zorlaştırır seviyededir. Kişi selam verirken, toplu taşıma araçlarında ineceği yeri söylerken, ders esnasında sorulan soruya yanıt verirken dahi aşırı bir heyecanlanma haline girer. Çoğu zaman heyecan seviyesi o kadar artar ki ne yapacağını bilemez.

Tedavisi psikolojik destekle mümkün olan bu rahatsızlığın etkisini azaltmak için hastanın da yapabileceğini bazı şeyler vardır. Öncelikle kendinize güvenin. Çevrenizdeki hiç kimse sizden daha iyi değil. Hata yapmaktan korkmayın, hata yapmayan biri düşünülemez. Mükemmel insan yoktur. Bu yüzden normal yaşantınıza devam edin. Kimse sizi izlemez sizin başkalarını izlemediğiniz gibi. İşte bunları aklınızın bir yerine not edin ve ara ara kendinize hatırlatın. Zamanla daha iyi hissedeceksiniz eminim.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:GÜNAYDIN DEMEK SEVGİLİYE ÇOK ÖNEMLİDİR

Sonraki Yazı:Apple dan iphone 5

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir