Okumak Eğlencelidir ? Tadını Çıkarın!
limeleri hep sevmişimdir. Elimin altına geçen her kitabı yalayıp yutmuş ve kitap bulamadığımda da şeker ambalajları ve diş macunu kutularını okumuşumdur.

– Judy Holliday

Okumak kelime haznemizi genişletmemize, hayal gücümüzün gelişmesine ve analiz gücümüzün artmasına yardım eder. Okumak sadece ders kitaplarına, sözlüklere, ansiklopedilere işaret etmez. Kurgu, roman gibi kitaplar da zenginleştirilmiştir. Okumak bize sadece kelimelerin sanatıyla içten bir şekilde o tecrübeye dokunarak tecrübe kazandırır. Eğer kitaplar bilgiyle böylesine tıka basa dolu, ihtiyacımız olan öğretiler bakımından zenginse, neden bu avantajlı faaliyetten kaçıyoruz’ Şimdi her tarafta bir kitabı bulmayı kolaylaştıran kitap dükkanları ve klüpleri mevcut. Ünlü bir kitap klübünün bir üyesi olarak ‘ India Today Kitap Klübü, söyleyebilirim ki okumak sadece okumak değil, aynı zamanda bir eğlence de! Şimdi, istediğim kitapların siparişini evimden kolay bir şekilde veriyorum, hem de büyük indirimlerle.

Kitap klüpleri sadece kitap satın almak için değildir, aslında bunlar geçmişte olduğu gibi kitapların önemini anlamaya doğru atılan adımlar gibidir. Kitap klüpleri aracılığıyla önemli konuları tartışabilir, bilgimizi paylaşabilir, ve düşüncelerimizi aktarabiliriz. Televizyon, Internet, bilgisayar oyunları ‘ bütün bunlar başarıya giden yolda birer engel gibidirler ve kitaplar tam aksine bir araç gibi hizmet ederler. Bugünün teknolojilerinin kötü ya da yararsız olduklarını söylemiyorum, avantajları var ama zararları da, en azından yan etkileri diyelim. Bir tarafta, egzersiz vücut için neyse, okumak da zihin için odur, diğer yanda ise bilgisayarların ve internetin sınırsız kullanımı sadece gözlerimizi değil, beynimizi de etkilemektedir. Bütün bu yan etkiler bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dahası, dizüstüler ve bilgisayarlar tarafından yayılan UV radyasyonları doktorlarla çok erken tanışmaya neden olur.

Internet arama motorlarıyla dolu ve bu motorlar bilgi ve enformasyonla yüklü, o zaman bu bilgiyi kitaplarla birleştirmek en iyisidir. İhtiyacımız olan, okumayı eğlenceli hale getirmektir. Okumak, doğru kitap kadar doğru ortamı da seçerek bizim için gerçekten ilgi çekici hale getirilebilir. Okumak, bir diyet gibi dengeli olmalıdır, bireyin ihtiyacına bağlıdır. Öğrenmeye yatkın insanlar için, susamış birine verilen su gibidir ama şimdi her saniye geçtikçe dünya da değişiyor. Okumanın bütün avantajlarından haberdar olmalı ve onu yapılması zorunlu bir iş olarak görmemeliyiz.

Okumayı alışkanlık, iyi bir alışkanlık haline getirin ki kelimelerle her oynayışınızda ondan zevk alasınız. Medyayı ve teknolojiyi suçlamak iyi değildir; her şey size ve sizin okumaya karşı olan tutumunuza bağlıdır.
alexa   youtube facebook Twitter Google

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Kramp Nedir ve Sebepleri Nelerdir. ?

Sonraki Yazı:Kitaplar ? Başarının Araçları !

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir