Öğretmenlik mesleği en kutsal olan mesleklerden bir tanesidir. Diğer meslek mensupları öğretmenlik mesleğini nispeten kıskansada öğretmenlik mesleğini kendine has bilgi ve becerilere sahip olan insanlar yapabilmektedir. Öğretmenlik mesleğinin rahat bir meslek olduğu diğer meslek mensupları tarafından sürekli ifade edilmektedir. Bu yazımızda öğretmenlerin görevleri hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır.

Öğretmenlerin görevlerinden bir tanesi toplantılara katılmaktadır. Gerek veli toplantıları, gerek öğretmenler kurulu toplantıları, gerek zümre toplantıları gibi bir çok toplantıya katılma yükümlülükleri vardır.

Yıl boyunca işlenecek ders ile ilgili yıllık plan hazırlama işlemi yine öğretmenin görevleri arasında yer alan başka bir konudur. Yıllık plan bir yılı kapsayacak şekilde eğitim öğretim yılı başlamadan önce hazırlanması gereken planlar arasında yer almaktadır.

Öğretmenlerin yaptığı diğer işlerden bir tanesi de toplam kalite yönetimi çalışmalarına katılmaktadır. Bu çalışmalarda bazı anket ve bilgilerin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Başka bir görev ise nöbet görevidir. Okullarda haftada bir veya iki gün olmak üzere öğretmenlerin nöbet tutma yükümlülüğü vardır. Nöbetler koridorlarda veya bahçede tutulabilmektedir.

Sınıf rehber öğretmenliği , öğretmenlerin görevlerinden bir tanesidir. İdare tarafından belirlenen bir sınıfa rehberlik etme görevi vardır öğretmenlerin. Bu sınıfın her şeyinden görevlendirilen öğretmen sorumlu olacaktır. Gerek sınıf düzeninden , gerek sınıfta bulunan sorunlu öğrencilerden, gerek yardıma muhtaç öğrencilerin belirlenmesinde ve daha bir çok konuda görevlendirilen öğretmenin sorumlulukları bulunmaktadır.

Seçim dönemlerinde zorunlu olarak sandık başkanı olma görevleri vardır. Bunun yanında bir çok kutlama ve törenlerde görevlendirmeler yapılmaktadır.

Sosyal kulüp çalışmaları ve toplantılarının yapılması gerekmektedir. Sosyal kulüplerin yürütülmesinden , işleyişinden tamamen görevlendirilen öğretmen veya öğretmenler sorumludur.

Öğretmen görevlerinden bir başkası ise gerek proje yarışmaları gerek bilgi yarışmaları gerekse tübitak yarışmalarına öğrencilerin hazırlanmasıdır.Bunlar dışında daha bir çok görev bulunmaktadır.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:GRİP DEYİP GEÇMEYİN

Sonraki Yazı:SİGARANIN ZARARLARI

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir