NASA'dan El Nino uyarısı

NASA, 2016’da El Nino’nun etkisinin 1998’deki kadar şiddetli olabileceği uyarısında bulundu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2016’da El Nino’nun etkisinin, küresel sıcaklığın rekor düzeye ulaştığı 1997-1998 dönemindeki El Nino kadar şiddetli olabileceği uyarısında bulundu.

 

NASA yetkilileri, Büyük Okyanus’un son uydu görüntülerinde, aşırı hava olaylarını tanımlayan El Nino’nun etkisini “az da olsa yitirdiğine dair emareye rastlanmadığını” belirtti.

 

Şu anda yaşanan El Nino’nun, 1997-1998 döneminde etkisini gösteren El Nino ile “çarpıcı benzerlik” gösterdiğini ifade eden bilim adamları, kuzey yarım kürede meydana gelen sellerin ve alışılmışın dışındaki sıcakların El Nino ile bağlantısı olduğunu kaydetti.

 

Büyük Okyanus’ta suların ısınmasına neden olan El Nino, yarattığı ısıtıcı etki nedeniyle kasırgalara, şiddetli yağışlara, su baskınlarına, kuraklıklara, yangınlara ve tarım ürünlerinde kayıplara yol açıyor. Dünya Meteoroloji Örgütü, yıl başında Büyük Okyanus’ta deniz yüzeyi sıcaklığının ortalamanın iki derece üzerine çıkabileceği ve El Nino’nun son 50 yılın en güçlülerinden biri olabileceğini açıklamıştı. Kayıtlara geçen en şiddetli El Nino’nun yaşandığı 1997-1998 döneminde küresel sıcaklık rekor düzeye ulaşmıştı.

 

(AA)

 

Kaynak : http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/nasadan-el-nino-uyarisi-226105.html

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:“Milli uydu” 2020’de uzaya gönderilecek

Sonraki Yazı:Para karşılığında siber saldırı düzenliyorlar

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir