Mükemmel Olmak

Mükemmeliyetçilik her şeyin doğrusunu bilmek elini attığı her şeyi başarabilmektir. Fakat he rinsan mükemmel olamaz, her insanın özünde bir eksikliği vardır. Kişi bir konuda beceri edinebilir ve o konuda çok iyi olabilir ama her alanda başarılı olacak diye bir doğa kanunu yada yasası yoktur. Böyle olduğunu iddia eden insan ruhsal bir yönden eksikliğe sahiptir yada komplekslidir diyebiliriz.
Kişi başarısızlığı tatmazsa başarının ne olduğunu bilemez ve tanımlayamaz. İnsan nörolojisinde bir kutuplama vardır yani her şeyin bir tezadı bulunur. Örneğin dürüstlük, yalancılık gibi
Başarı ve başarısızlığı yaşama zorunluluğu vardır. Her konuda mükemmeliyetçi olduğunu iddia eden insanlar olsa da bu mümkün değildir. Mükemmeliyetçiliğin özünde aslında başarısızlık ve reddedilme korkularını görürüz. Bu özellik aile yapısından ve çocukluktan, ergenlik dönemimden gelişir ve kişinin ileri yaşlarında iş yaşamında aile yaşamında uyguladığı tutumlarla belirginlik kazanır.
Eğer sizlerde kendinizi mükemmeliyetçi yapıda olduğunuzu gözlemliyorsanız. Bu özelliğinizi düşünüp bir uzmandan bu konuda yardım almanız faydalı olacaktır. Mükemmeliyetçi kişiler eleştiriye tahammül edemez. Hatta eleştirildiklerinde hemen savunmaya geçerek katı bir tutum sergilerler.
Mükemmeliyetçilik olgusu aslında yapılan araştırmalara göre kişinin yaşamında başarıyı gölgelemektedir. Mükemmeliyetçi kişilikli bireyler yaptığı işlerde kimseye güvenmezler beyinlerinde hakim olan tek düşünce en iyisini ben yaparım dır.
Mükemmeliyetçi olgusuna sahip insanlar zor hedeflerin peşinde koşar, yapılan en ufak hatayı ne kendilerinde kabul eder nede etraflarındaki insanlarda. Her konuda mükemmeliyetçi olmak bazı psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Depresyon, Suçluluk duygusu, özgüven azlığı,yeme bozukluğu ,yorgunluk,bitkinlik gibi.
Her Konuda Mükemmeliyetçi Olmak yaptığınız işte kusursuzluğu aramak olduğuna göre bence başarısızlığı da kabullenmelisiniz. Çünkü yaptığınız işin, sorumluluklarını alıyorsanız başarısızlıkta bir sorumluluktur. Bunu da kabullenmelisiniz. Beyninizde bu cümleye yer vermelisiniz. “Bende herkes gibi hata yapabilirim bu benim sonraki işlerimde başarısız olacağım anlamına gelmez”
Hayat yolunda karşımıza çıkan her şey bizim bir sınavımızdır aslında Her Konuda Mükemmeliyetçi Olmak duygusuyla hareket etmemeniz ve hatalarınızla kendinizi sevmeniz dileklerimizle sevgili sohbetçilerimiz.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Olazsa Olmazlarımız

Sonraki Yazı:İnternette Yeni Domain Dönemi Nasıl Gelecek

YORUMLAR

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Çok güzel bir makale olmuş okumayı fazla sevmem ama bu sıkmadı 🙂

  2. Yazar

    mükemmel degiliz ama mükemmele yakın olabiliriz. 🙂

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir