Mimar Sinan ve Süleymaniye Camii Hakkında Bilinmeyenler

Mimar Sinan Türk tarihinin en akıllı kişilerinden biri olmuştur. Yaptığı sayısız eser ve bunları yaparken düşündüğü ince fikirlerle her gence ilham kaynağı olması gereken büyük usta hakkında bazı bilinmeyenleri yazmak istedim bugün sizlere. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak tanıttığı Süleymaniye Cami ve bilinmeyenlerini de yine bu yazıda bulabilirsiniz.

Süleymaniye Cami Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Yaptırılış amacı Osmanlı’nın gücünü ve ihtişamını yansıtmasıdır. Böyle büyük önem taşıyan bir camiyi inşa etme görevi ise tabi ki Mimar Sinan’a verildi. Tabi böylesine zor bir görevi alan Mimar Sinan’ın camiyi yapması uzun zaman aldı. Sadece külliyesi için 7 yılın harcandığı cami pek çok ilginç olaya tanık olmuştur. Halktan birkaç art niyetli insan Mimar Sinan’ı padişaha şikayet etmiş ve cami içerisinde nargile içtiğini iddia etmişlerdir. Durumdan şüphelenen Muhteşem Süleyman bizzat gözleri ile görmek istemiştir olanları. Camiye giden padişah cidden oturup nargile içen Mimar Sinan’ı görmüştü. Durumu sorduğunda ise şaşkınlığı daha da artmıştı. Mimar Sinan nargile içmiyordu. Su fokurdamasıyla akustiği sağlıyordu. Bu yolla caminin her yerine sesi ulaştırmış, kusursuz bir eserin ilk adımlarını atmıştı büyük usta.

Yine elektriğin olmadığı yıllarda inşa edilen caminin aydınlatılmasında da zekasını konuşturmuştu Mimar Sinan. 275 kandilin cemaati rahatsız edeceğini ve camiye zarar vereceğini düşünen usta bu isleri hapsedecek ufak odalar inşa etmiştir. Burada biriken isler zarar vermeyecekti.

Bu kadarla bitmedi tabi. İsleri odaya toplayan Mimar Sinan ondan da fayda sağladı. Özel bir nemlendirici kurarak islerden kaliteli mürekkepler elde etmiş, o mürekkeplerle de caminin süslemesini yapmıştır. Bunların tamamı onun ne kadar zeki ve düşünceli olduğunu ortaya koyuyor aslında.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Kalp Krizi Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Sonraki Yazı:Komşuluk İlişkileri ve Komşularımızın Önemi

YORUMLAR

Bu yazıya 3 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    MAlesef konu başlığında da yazdığı gibi bilinmeyenler fakat kesinlikle bilinmesi gerekenler. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyorum.

  2. Yazar

    salun var olun teşekkürler

  3. Yazar

    Mimar Sinan bu zamanda yaşasaymış Türkiye çoğu projelerde ısnıf atlardı adamın yaşadığı zamanlarda yaptığı yapıtlar bu zamanı düşünerek yapılmış çağımıza uygun işler!

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir