Lösemi Hakkında Bilgiler

Lösemi bir diğer anlamıyla kan kanseri çağımızda özellikle çocukları esir alan ölümcül bir hastalıktır. Kan hücrelerinde meydana gelen bozulmalar sonrası ortaya çıkan bu kanser türü erken teşhis edilmediği takdirde tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Lösemi hastalığına yakalanan biri çok kolay enfeksiyon kapar. Bunun dışında o kişide kansızlık ve bitkinlik görülür. Yine bazı tiplerinde ateş yapan lösemi ayrıca vücutta çürükler, diş etlerinde ciddi kanamalar ve bu kanamaların durdurulamaması gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Yine hastalığın ilerlemesi durumunda gözle görülür bir kilo kaybı, aşırı terleme durumu, karın bölgesinde şişkinlik, lenf bezlerinde şişme meydana gelir. Hastalığın erken teşhisi çok önemli olsa da bu döneme ait belirtiler genelde gözden kaçmaktadır. Çünkü hastalığın ilk belirtileri basit bir soğuk algınlığı yada grip ile karıştırılabilmektedir. Yorgunluk, eklem ağrıları, saç dökülmesi,baş dönmesi ve en önemlisi düşmeyen yüksek ateş belirtileri uyarıcı olmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz belirtilerden bir yada daha fazlasını kendi vücudunda hisseden birey kontrole gitmelidir. Bu kontrol sırasında kendisine kan sayımı, biyopsi ve bazı testler yapılmaktadır. Hastalığın tanısı bu yöntemlerle koyulup olumsuz bir durumda derhal tedaviye başlanmalıdır.

Son olarak bu hastalığın çeşitlerinden bahsetmek gerekirse akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır ana grupta. Akut Lösemi birden ortaya çıkan ve kısa sürede hastayı ölüme kadar götüren en tehlikeli tiptir. Kronik Lösemi ise daha ağır ilerleyen ve belirtileri uzun süre görünmeyen bir hastalıktır. Yine bunlar kendi içerisinde ayrılsa da en temel haliyle lösemi budur.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:KISKANÇLIK ÜZERİNE

Sonraki Yazı:Düzenli Spor Yapmanın Bize Kazandırdıkları

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir