Laptoplar da Fazla Isınma Sorunu
Laptop diğer adıyla dizüstü bilgisayarları iş yaşamında ve ev kullanıcıları arasında giderek yaygınlaşmış ve masa üstü bilgisayarlarının tahtlarını devirmiştir. Dizüstü bilgisayarlar kullanım kolaylığı bakımından son derece faydalı olmakla birlikte ufak problemleriyle de can sıkabilmektedir. Bu sorunlar kullanıcılara getirdiği rahatlık karşısında pek önemsenmemekle birlikte ihmal edilmemesi gerekende sorunlardır.
Dizüstü bilgisayarlar çalışma mantığı olarak normal bir dizüstünden farkı yoktur yalnız çalışma süreleri normal pc lerinkinden kısa olacağı düşünülerek tasarlanmıştır. Örneğin laptopun pil ömrü şarj ile 3 saat tir. Buna göre fan sistemi soğutma sistemi ayarlanmış, 3 saati geçtiği durumlarda ısınma kat sayısı artarak kapanma sorununun meydana gelmesine yol açmaktadır.
Dizüstü bilgisayarların fazla ısınma sorunu kimi zaman fanının toz ile dolmasından kimi zaman da pc içindeki trojen veya benzeri türevli programların arka plân da kendi kendine çalışması neticesinde oluşabilir. Fazla ısınma sorunu dizüstü bilgisayarının çalışma performansını etkiler fazla ısınma neticesinde dizüstü cpusu yavaşlar işlemler ağırlaşır. Ağırlaşma kilitlenmelere kapanmalara yol açar.
Fazla ısınma sorunun laptoplardan ortadan kaldırabilmek adına alınabilecek birkaç basit önlem ise sırasıyla şu şekildedir.
Lapotpun fanın olduğu yer vakumlu süpürgeyle çekilerek toz alınabilir.
Arka plandaki programlar kaldırılarak silinerek ekstra çalışma yoğunluğu önlenir.
Uzun süreli çalışma yapılmasından kaçınılmalıdır.
Aynı anda 4-5 programla çalışılmamalı tek tek açılmalıdır.
Kullanıcı düz bir ortamda kullanmaya gayret etmelidir.
Bu kurallar yerine getirildiği halde laptop ısınmaya devam ediyorsa şayet en yakın servis noktasıyla irtibata geiçilip önemle alınmalıdır.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Sanalda Tanıştığınız İnsanlar Tarafından Unutulmayın.

Sonraki Yazı:Facebook ücretlimi oluyor

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    aynen. eğer bilgisayarınız eski ve artık ömrü yavaş yavaş doluyorsa ayrı olarak fan da alabilirsiniz.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir