Komşuluk İlişkileri ve Komşularımızın Önemi

Komşu sözlük anlamıyla apartmanda, köyde, şehirde ya da yaşadığımız herhangi bir yerde bize en yakın kişi anlamına gelmektedir. Aileden sonra en yakın olduğumuz bu kişiler günlük yaşantımızda oldukça önemli bir yer işgal etmektedirler. Günümüzde asıl önemini yitirse de komşuluk ilişkileri son derece ciddi ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

Komşuluk kavramını apartman üzerinden ele alırsak en basitinden ihtiyaçlarımızda bize yardımları dokunur. Bir domates, şeker ya da kahve ihtiyacımız olduğunda önce karşı komşumuzun kapısına gideriz. Yine rast gele kapıda karşılaştığımız komşu ile günlük hayattan, sıkıntılarımızdan bahsederiz. Bu bir arada yaşamak durumunda olan insanlar için oldukça önemlidir. Bunlar basit gibi görünse de insanlar aslında olması gerekenlerdir. Atalarımız da komşu komşunun külüne muhtaçtır diyerek konunun önemini belirtmişlerdir.

Apartmanların büyümesi, insanların iş hayatlarına fazla yüklenmeleri yüzünden artık bu ilişkiler değerini yitiriyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde aynı yerde yaşayan komşular birbirlerinin adlarını dahi bilmiyor. Bu durumda iletişim eksik kalıyor, kişiler ailelerinin dışında bir yalnızlık çekiyorlar.

Yaşanılan yerde mutlu olabilmenin en birinci şartı kendini yalnız hissetmemektir. Eğer komşularımızla iletişimimiz kopuksa ya da onlarla iyi anlaşamıyorsak mutlu olma ihtimalimiz düşüktür. Kişi yaşadığı yerde birileri ile iletişime geçmek onlarla sohbet etmek ister.

Günlük yaşantımızda komşumuz olan insanlara en azından bir selam vererek iletişim kurmalı, yalnızlığımızı azaltmalıyız. İş hayatımız bazı değerlerin önüne geçmemelidir.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Mimar Sinan ve Süleymaniye Camii Hakkında Bilinmeyenler

Sonraki Yazı:S-Note Uygulaması ve Özellikleri

YORUMLAR

Bu yazıya 3 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Sanırım eskidendi komşuluklar. Artık insanlar kapı komşusuna bile güvenemiyor. Bu güvensizlik de komşuluk kavramının bitmesine neden oluyor. Ama asla unutulmamalıdır ki “komşu komşunun külüne muhtaçtır”

  2. Yazar
    jhvjfng

    slmm bayanlar hıhıhıhıhı :DDDDDDDDDD

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir