link

KENDİNİ ALDATMAK

KENDİNİ ALDATMAK

Selam değerli okurlarımız, bugünkü konumuz kendimizi aldatmakla ilgili olacak .Kendini aldatma konusu öteden beri büyük filozofların, akademisyenlerin ve insanın bilimlerinin temel sorunları üzerinde çalışan araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Kitleler ise, çoğunlukla bu meselenin bilincine varmamışlardır.

Eğer kendini aldatma yaşamın her alanına dokunacak kadar dallanıp budaklanan bir olgu olmasaydı, bununda herhangi bir sakıncası olmazdı. ‘’Dokunma’’ sözcüğü, bu olgunun yol açtığı şeyi ifade etmede yetersiz kalıyor: Kendini aldatma bunun ötesinde kişinin yaşamın her alanındaki deneyimini belirlemektedir. Bunu ne ölçüde gerçekleştirdiği, özellikle de liderlik alanında taşıdığı önem, elinizde ki makalenin konusunu oluşturur.

Nasıl bir durum ile karşı karşıya olunduğu hakkında bir fikir verebilmesi için aşağıda ki benzetmeyi düşünün.

Bebek emeklemeyi öğrenir. Evin içinde yalpalayarak dolanmaya koyulur. Olmadık yerlere girer. Debelenir, ağlar küçücük kafasını sağa sola çarpar. Sıkışıp kalmıştır, bu durum hiç de hoşuna gitmez. Böylece kendini kurtarabilmek için düşünebildiği tek şeyi yapar, çabalanmasını daha da artırır, bu ise sorunu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır.. Artık iyice sıkışmıştır.

Bu bebek konuşabilseydi, içime düştüğü sıkıntıdan çevresindeki eşyayı sorumlu tutardı. Sonuç olarak kendisi aklına gelen her şeyi yapmıştır. Sorun kendisinde olmaz. Ancak, her ne kadar o bunu anlayamasa da, sorun elbette onun sorunudur. Düşünebildiği her şeyi yapmış olmasına karşın sorun tam da sorunun kendisi olduğunu görememesidir.

Sorunun ne olduğunu bilmediği için bir çözüm de düşünemeyecektir..
Kendini aldatma da buna benzer; sorunun gerçek kaynağını görmemizi engelleyecek şekilde gözlerimize perde indirecektir. Bunun ardından ise düşünebildiğimiz tüm çözümler durumu daha da kötü bir hale getirecektir.

Kendini aldatmanın, liderlik konusunda böylesine önemli olmasının nedeni budur. Çünkü liderlik, mevcut durumu daha iyi bir hale getirmekle ilgilidir. Kendimizi aldatmayı sürdürdüğümüzde, liderliğimiz her hareketimizde biraz daha tıkanacak, bunun nedeni de eşyalar olmayacaktır.

Kendini aldatma ve çözümü konusunda verdiğimiz yazılar, bize insanların bu bilgiyi özgürleştirici bulduğunu gösterdi. Bu bilgi vizyonu berraklaştırıyor, çatışma duygusunu azaltıyor, ekip çalışması arzusunu kamçılıyor, sorumluluğu artırarak başarılı sonuç alma kapasitesini yükseltiyor, doyum ve mutluluğu pekiştiriyor. Kendini aldatma ve çözümü konularına bu girişin tüm bu alanlarda yeni bir destek olmasını umuyoruz.

Ticari ortaklıklar, komşuluklar ve aileler gibi birbirinden çok farklı yapılarda en fazla gereksinim duyulan şey; İnsanları yalnızca etkilemek değil iyi yönde etkilemektir.

İlerleyen makalelerimizde Kafes ve Kendini aldatma hakkında detaylı bilgiler vereceğiz..

Unutmayınız ki; ‘’İnsanların içinde kayboldukları, kendi gözlerinin karanlığıdır..’’

Diğer makalemizde görüşme dileği ile.
Esen kalınız..

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:MUTLULUĞUM SENDE KALDI

Sonraki Yazı:Acı..

YORUMLAR

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Benim yaptığım en iyi şey belkide kendimi aldatmamdır bazı hatalarımı bu şekilde görmezden geliyorum iyi bir şey mi bazen işe yarar ama genel olarak iyi bir şey değil.

  2. Yazar

    Bir insan başkasını nasıl kandıra bilirki herseyden önce zaten kendini kandırmış olur…

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir