Karşı Tarafı İkna Kabiliyeti Kazanmak
İnsanlar arası ilişkilerde en önemli unsurlardan birisidir karşı tarafı ikna etmek. İkna etmek şüphesiz kolay olmayacaktır. Bir kişinin diğer bir kişiyi ikna edebilmesi için öncelikle ikna edilmesi gereken kişinin diğer kişiye karşı fikirlerinde haklı olması gereklidir. İkna edebilmek kişinin güvenilir olmasıyla da alakalıdır.
Eğer bir kişinin karakteri oturmamış değişken bir yapıya sahipse kararlarını alırken sürekli fikir değiştiriyorsa kısacası her düşünceye göre değişirim diyorsa bu tarz bir durum ikna kabiliyetini etkileyecek ve azaltacaktır. Çünkü iyi ikna kabiliyetine sahip kişilerin konuşmalarında ve karakterinde tutarlılık karşı tarafa güven duygusu verir. Bu duygu sağlanamazsa bu karşı tarafa inandırıcılık sağlamaz. İnandırıcılık sağlanmayan düşünce karşı taraf da kuşku doğurur.
İkna kabiliyetinin en önemli unsurlarından biride güven sağlaması dışımda o fikrin mantık çerçevesine uygun ya da paralel olmasıdır. Fikirler aşırı uçlarda ise karşı tarafa güvenmiş olsa bile akıl süzgecinde boşluk olacak ve kişi güven duysa bile aklına yatmayan bir düşünceyi kabullenmek istemeyecektir.
Satış ve pazarlama meleklerinde ikna kabiliyeti en önemli unsurlardan biridir kendi iş yaşamımda edindiğim sunum ve etkin pazarlama bilgilerine dayanarak bu bilgileri size aktarmaktayım. Yaklaşık 14 yıllık meslek yaşamımda hemen hemen kabul ettiremediğim düşünce bulunmamaktadır. Kişi kendine güvendiğinde ve karşı tarafa bu güveni hissettirdiğinde insan zihnine nakış gibi işler. Bu durumda başarı elde edilir. Bir nevi pazarlama ve satışta ikna kabiliyetinin etkin olması başarının sırrıdır.
Sevgili okurlar ikna kabiliyetin kazanılmış olması yinede sizin her türlü düşünceyi karşı tarafa koşulsuz kabul ettirebileceğiniz anlamına gelmemektedir. İş yaşamında ve özel hayatınızda ikna kabiliyetinizi geliştirmeniz kişisel gelişiminiz açısından da son derece önemlidir.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:HIRS

Sonraki Yazı:Kadınların Erkekler De Tahammül Edemediği 10 Hareket

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 7 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  İkna kabiliyetinin olması için en önemli şey güzel konuşmaktır.Doğru ve güzel konuştuktan sonra ikna edilemeyecek kişi ya da kişiler yoktur bence.

 2. Yazar

  Tatlı Dil Yılanı Bile Deliğinden Çıkartır.

 3. Yazar

  Şayet ßenim ikna kabiliyetim çok süperdir. 🙂

 4. Yazar

  teşekürler

 5. Yazar

  Aslında bu özellik, yani kabiliyet sonradan kazanılabilecek değil de doğuştan gelen bir şeymiş gibi geliyor bana. En azından öyle düşünüyorum.

 6. Yazar

  ikna kabiliyetimin yüksek olduğuna inanırım her zaman.bunu diksiyon derslerine de borçluyum ve tabiki felsefe okumama da 🙂

 7. Yazar

  eğer iyi olduğunuzu düşünmüyorsanız diksiyon dersleri ile başlayabilirsiniz 🙂 bu konuda iyiyimdir 🙂

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir