Kalp sağlığı nasıl korunur?

İnsanlar ve diğer bütün canlılar doğum, büyüme ve ölüm evrelerini yaşarlar. Bu doğal bir süreçtir ve kaçınılmazdır. Önemli olan yaşadığımız süre boyunca nasıl bir hayat sürdüğümüz. Mutlu, huzurlu, sağlıklı bir hayat mı yoksa sağlığı bozulmuş olarak, ağrılardan bitmiş bir halde, kendisine ayıracağı vakti hastane köşelerinde geçirerek mi? Vücudumuz çok iyi ayarlanmış bir makine gibi düzenli bir şekilde çalışıyor. Ama biz bunun kıymetini düzen bozulduğunda anlayabiliyoruz. Keşke vücudumuzun onarılması da bir makineyi onarmak kadar kolay olsa. Sağlık bir defa bozulduğunda vücutta onarılması güç izler bırakıyor.

Ülkemizde ve dünyada ölüm nedenlerinin başında kalp damar hastalıkları geliyor. Bu istatistik kalp ve damar sağlığını korumanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermekte. Kalp ve damar hastalıklarının diğer rahatsızlıklara göre daha kritik olmasının sebebi bütün vücudu besleyen bir sistem olmasıdır. Kalp sağlığımızı koruyarak uzun ve kaliteli bir yaşam sürebiliriz. Bunu yapabilmek için yaşam tarzımıza ve beslenme alışkanlığımıza dikkat etmemiz yeterli olacaktır.

Kalp hastalıklarının nedenleri;

Hareketsiz yaşam tarzı,

Düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları,

Aşırı stres ve yorgunluk

Kalp hastalıklarının belirtileri;

Göğüs kafesinde şiddetli sıkışma ve ağrı

Aşırı terleme

Nefes almada güçlük çekme

Bulantı ve kusma

Baş dönmesi

Kalp hastalıklarından korunmak için;

Egzersiz ve yürüyüşlerle hareket oranı arttırılmalı,

Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalı,

Sebze, meyve tüketimi arttırılmalı,

Stres ve aşırı yorgunluktan uzak durulmalı,

Yaşam tarzına ve beslenmesine dikkat ettiği halde kalp ve damar hastalıklarına yakalanmış kişiler olabilir. Bunun sebebi aile geçmişinde kalp ve damar hastalığı olan kişilerin bulunmasıdır. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanmış olmak artık her şeyin bittiği manasına gelmiyor. Hastalarda bazı hususlara dikkat ederek yaşamlarını olabilecek en iyi şekilde devam ettirebilirler.

Kalp hastaları hastalıktan korunmak için yapılması gerekenlere ek olarak;

Sindirimi kolay gıdalar tüketmeli

Tuzu hayatından çıkarmalı

Yemeği az miktarda fazla çiğneyerek yemeli

Yatmadan en az 3 saat önce yemeyi kesmeli

Sıvı tüketiminde aşırıya kaçmamalı

Yaşam tarzında, beslenme alışkanlıklarında ve diğer hususlarda yapılması gerekenleri yapan kişi kalp hastası bile olsa uzun yıllar rahat bir şekilde yaşayabilir. Sağlıklı iken kalp ve damar hastalıklarından korunmak için gerekenleri yapan, hastalanmış olsa bile en iyi şekilde hayatını sürdürmek için kendisini değiştirebilen insanlar mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür sürmeye adaydırlar.

alexa   youtube facebook Twitter Google

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler

Sonraki Yazı:Sanat, Sanatım, Sanatçıyım

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir