Kalp Krizi Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Hastalıklar arasında en hızlı gelişeni ve en çok ölüme sebebiyet vereni kalp krizidir. Damarların aniden tıkanması ve kalbin fonksiyonlarını yitirmesi sonrası ortaya çıkan bu rahatsızlık oldukça tehlikelidir. Hareketsiz yaşam, yanlış beslenme, genetik ve daha bir çok etken kalp krizine neden olabilir. Yaşantınıza biraz dikkat ederek ve düzenli kontrole girerek riski azaltabilirsiniz. Ancak yine de çevrenizde yada ailenizde bu rahatsızlığa yakalanan kişiler olabilir. Belirtileri ve o an yapılabilecekler hakkında kısa bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kalp krizi aniden ortaya çıkar. Göğsün ortasında iğne şeklinde bir yanma ve ağrı oluşur. Bu ilk başta basit mide ağrısıyla da karıştırılabilir ancak vücut dinlendiğinde fark hissedilecektir. Sol kolda ve vücudun sol kısmında ciddi uyuşmalar, baş dönmesi, mide bulantısı ve nefes alamama diğer ciddi belirtilerdir. Göğüs sadece kalp krizi sırasında ağrımaz. Basit bir üşütme de size ağrı yaşatabilir. Aralarındaki fark ise şudur: Kalp krizi ağrısı dinlenmekle azalır hareket halinde ise şiddetlenir. Normal ağrılarda ise bir şiddet değişimi olmaz bununla birlikte nadiren hareket ettikçe azaldığı da görülebilir.

Peki kalp krizi sırasında neler yapmalıyız? Anlık gelişen bir rahatsızlık olduğu için dakikalar hatta saniyeler bile çok önemlidir. Kalp krizi geçirdiğini hissettiğiniz biriye önce asprin çiğnetin. Bu kan akışını hızlandıracak, size zaman kazandıracaktır. Ardından sağlık ekiplerinden yardım istemeli ve hastayı hastaneye ulaştırmalıyız. Burada da zaman önemlidir.

Kalp krizi tekrarlayabilen riskli bir hastalık olduğu için kişi tedaviden sonraki yaşamına daha fazla dikkat etmelidir. Yürüyüş yapmalı, beslenmesine özen göstermelidir. Tekrarlayan kalp krizlerinde ölüm riski daha da artar.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:iPhone’u Modem Olarak Kullanın

Sonraki Yazı:Mimar Sinan ve Süleymaniye Camii Hakkında Bilinmeyenler

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Geçenlerde bir yerde okumuştum. Bitter çikolatanın kalp krizi riskini azalttığı yazıyordu. Bilimsel olarak da açıklamaları yapılmıştı. Çikolata yemenizi tavsiye ediyorum ama unutmayın ki bitter 🙂

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir