İzmir’in meşhur saat kulesinin âlemleri çalındı.
İzmir’in meşhur saat kulesi konak ilçesinde yer almaktadır. Osmanlı döneminde alman konsolosluğunu yapan mimara 25 m yüksekliğinde yaptırılan bu kulenin saati de Alman imparator Willheam tarafından hediye edilmiştir.
İzmir için tarihse öneme sahip olan bu kule Türk paralarında da konu almış olup üzerinde ki saat yapıldığı yıldan bu yana yalnızca iki kere duruştur. 4 kubbesi olan bu saat kulesinin 4 kubbenin altında çeşmeleri bulunmaktadır. Mimari özellik olarak Afrika esintileri taşımaktadır.
İzmir’in sembolü haline gelen bu saat kulesinin çeşmelerinin üzerindeki 4 kubbe üzerindeki birbirine benzeyen âlemler kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındı. Olay belediye ekiplerinin saatin mekanizmasını kurmak üzere geldiklerinde fark edilerek karakola bildirildi. Karakol yetkilileri bu saat kulesinin sahibi tarafından başvurunun yapılması gerektiğini söyleyerek belediye görevlilerini geri gönderdiler. Belediye görevlileri tekrar gittiler ve saat kulesinin maliye ve hazine bakanlığına ait olduğunu bildirerek şikâyetin araştırılmasını tekrar talep ettiler durum valiliğe de iletildi bunun üzerine valilikte polis teşkilatına durumla ilgilenmelerini rica etti.
Olay incelenmeye başladı. Bir âlemin 2007 den bu yana çalındığı belirlendi diğer 3 âleminse kubbelere hasar verilerek çalındığı tespit edildi. Binlerce İzmirlinin gözü önünde olan bu olay tarihimize ve tarih eserlerimize ne kadar sahip çıktığımızı da göstermiş oldu.
Yetkilileri konuyla ilgili göreve davet ediyor. Kısa zamanda çalınan alemlerin yerine konulmasını diliyoruz.

İzmir’in meşhur saat kulesinin âlemleri çalındı.

2izmir saat kulesi

4izmir saat kulesi

6izmir saat kulesi

 

izmir saat kulesi 4

izmir saat kulesi 8

izmir saat kulesi

 

izmir saat İzmir’in meşhur saat kulesinin 1 İzmir’in meşhur saat kulesinin 3 izmirsaatkulesi

 

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Kadınların Erkekler De Tahammül Edemediği 10 Hareket

Sonraki Yazı:GOLDEN GLOBE VE SEVGİLİ MELTEM

YORUMLAR

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Böyle tarihi miraslarımızı korumamız gerekirken yaptıklarına bak vallahi pess

  2. Yazar

    İzmir bir başka şehir ►35◄

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir