İzmir Körfezi’nde kirlilik sorununa çözüm

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, İzmir Körfezi’nin kirlilik sorununun halledilmesi için Haliç’te uygulanana benzer bir çalışma yürütülmesi gerektiğini söyledi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da İzmir milletvekili adayı olduğunu ancak kent için hiçbir projeden bahsetmediğini, İzmir Körfezi’ni nasıl kurtaracağını söylemediğini belirtti.

 

Seçimden önce “Polemik konusu olmasın” diye İzmir Körfezi ile ilgili yapacakları çalışmaların detayını vermediğini dile getiren Eroğlu, “Kokuyu bastırmak için kireç döküyorlar, 1994 öncesi İstanbul’da da kireç dökülürdü. Aynı usul. 1994 öncesi Haliç’te muazzam koku, lağım suları derelere akardı, aynen İzmir gibi. O zaman belediye kireç dökerdi” diye konuştu.

 

“Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla”

 

Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri bakanlıkları, DSİ’nin bütün birimlerinin İzmir Körfezi ile ilgili çalıştığını anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

 

“Şu anda bütün raporlar, çalışmalar, alternatiflerin tamamı var. Seçimlerden sonra kesin olarak meseleye el atacağız. Haliç’in nasıl temizlendiğini anlattım. ‘Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla’ diye bir söz var. Dedim ki biz Haliç’i kurtarmak için evvela Haliç’e çöplerin girmesini önledik. Düzenli topladık, bertaraf tesisi kurduk. Tıbbi atıklar oraya akıyordu. Tıbbi atıkları ayrı toplayıp özel torbalarla götürdük, yakma tesisinde bunları yaktık. Lağım sularını, kuzey Haliç kolektörüyle deniz seviyesinden 32 metre derinlikte olan pompa istasyonlarıyla yükseltip arıttıktan sonra alıcı ortama verdiğimiz, güney Haliç’te de Eyüp’ten Gaziosmanpaşa’dan başlayıp Yenikapı’ya kadar getirdiğimiz, arıttığımız atık suların tamamını toplayıp, Haliç’e atık su girmesini önledik, dereleri ıslah ettik.”

 

Haliç’e derelerden kirlilik girmesini engellediklerini vurgulayan Eroğlu, “Bir gram dahi atık su, çöp, katı atık girmesini önledik. Ondan sonra burada zaman içinde birikmiş çamuru aldık. Haliç’te bir tek canlı bile yaşamazken, kokusundan 2 kilometre öteden insanlar burnunu kapatarak geçerken şimdi İstanbul’un en güzide mekanlarından biri oldu. Önce diyoruz ki bununla ilgili yapılacak çalışmalar bu” dedi.

 

Üzerlerine düşeni yapmanın vazifeleri olduğunu kaydeden Eroğlu, “Benden yardım istesinler, gerekirse bakan olarak değil, adeta bir teknisyen, teknik eleman gibi yardım ederim” ifadesini kullandı.     AA

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Gaziantepspor’dan yalanlama

Sonraki Yazı:Merkel’in tepkisi Sisi’yi fena terletti

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir