İNTERNET AĞI 31 MART DA ÇÖEKECEK

Hackerler Topluluğu Anonymous’un üyesi  olduğu düşünülen birkaç hacker bütün internet ağını çökertmeyi planladıkları iddiası ortaya atıldı.

31 Mart’ta “Operation Blackout” kod adı ile yapılacak eylemin, grup bu amacına DNS dizininde ki 13 siteyi indirerek ulaşmayı hedefledikleri söylendi. İnternet üzerinden Anonymous ‘un açıklamasına göre saldırının asıl amacı Sopa’ya unutulmayacak bir mesaj vermek. Saldırı söylentileri eğer gerçek olacak olursa herkesin etkilenebileceği, ama grubun asıl amacının bu olmadığı da belirtiliyor.

SOPA Amerikada açılımı (stop Online Piracy Act) yasasıdır. Amerika da birçok site bu yasa nedeniyle kapatılmaya başlanmıştır.  Yasanın içeriğinde bir sitenin erişime engellemesi için telif hakkın ihlalinin yapılması değil ihlali yapan bir sitenin bile link vermesi bile yetecek. Sopa korsanı engellemek üzere çıkarılan bir yasa olmasına rağmen haksız kararlar verdiği savunulmaktadır.  Bir benzeride ülkemizde uygulanmakta filitre denilen sistemle seks ve erotik kelime içeren kısaca zararlı içerik içeren sitelerin kapatılacağı duyurulmuştu.

Anonymous bu saldırıyı  teknik olarak DNS dizinindeki Bir DDos (hizmeti Engelleme) saldırısı yaparak yerine getirmeyi  düşündüğü de belirtiliyor. DNS Sunucuları kısaca domain isimlerini IP adreslerine çevirmekte kullanılıyor. Dolayısıyla  birçok kullanıcı tarafından bilinmediğinden bir web sitesine ulaşılması engellenmiş oluyor ve web siteleri çökmüş gibi görünüyor.

Bu mesajın gerçek olup olmadığını yoksa bir grup hacker’in mı ortaya attığını yoksa bir iddiadan mı ibaret olduğunu şimdilik anlamamız mümkün olmayacak gibi görünmekte. Ancak bu saldırı gerçek olursa sanal dünyada bir karmaşa yaratacağı kesin. Bu saldırı gerçekleşirse tarihe ilk siber savaş olarak geçeceğini de belirtelim.

Bu savaşın başlamasına neden olan durum ise Sopa’nın megaupload ,sitesini kapatması olmuştu buna cevap olarak ananymous ise  CBs, Paramount Picture ve FBI sitelerini çökertti.

Siber Savaşın başlamasıyla İnternet kullanıcıları bu saldırı gerçekleştiğinde rahat sörf yapamayacak ve kullandıkları sitelerde sorun yaşayacaklar. Bazı sitelere erişim hiç sağlanamayacak.

ABD devletlerinin bu yasadan vazgeçmemesi halinde Anonymous grubu saldırılarını daha da ilerletecekleri de söylentiler arasındadır. Anonymous grubunun adı Wikileas belgelerinde de geçmektedir.

Bu gurubun bazı eylemleri arasından aşağıdakiler yer almaktadır.

 1. Habbo saldırısı: Sanal bir otel olarak düzenlenmiş olan sosyal paylaşım sitesi Habbo Anonymous’un sık saldırdığı  bir sitededir.
 2. Hal Turner saldırısı: Hal Turner’ın ifadesine göre 2006 Aralık ve 2007 Ocak ayında kendilerini Anonymous olarak tanıtan kişilerin saldırısı sonucu binlerce dolarlık zarara uğramıştır.
 3. Chris Forcand’ın tutuklanması: 7 Aralık 2007’de çocuk istismarı suçlamasıyla 53 yaşındaki Chris Forcand, Global Television Network’ün ifadesine göre Anonymous grubunun kişinin pc sinde bulduğu videolarla ortaya cıkmıştır.
 4. Plan Chanology: (21 Ocak 2008) Scientoloji Kilisesi’ne karşı bu aktivite sonucu grup basında geniş yankı uyandırmıştır. Kilisenin belge veplanalarını açıklamışlardır.
 5. No Cussing Club (2009)
 6. İran Seçimleri Protestosu (2009)
 7. Avustralya’da internet sansürü karşıtı eylemler: Operation Didgeridie (2009),Operation Titstorm (2010)
 8. peration Leakspin
 9. Zbabwe: Zimbabwe hükümetinin web sitesi Wikileaks belgelerine uygulanan sansür nedeniyle saldırıya
 10. uğramıştır.
 11. FiGael Sitesine saldırı
 12. Arap arı’na destek:Operation Egypt [Mısır Harekatı] and Operation Tunisia [Tunus Harekatı]
Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:ÖLÜM NEDİR ?

Sonraki Yazı:Dostluk Bumudur ?

YORUMLAR

Bu yazıya 3 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Sanırım maya takvimi internet ağınada el attı batıracak :=)

 2. Yazar

  Bence bu çok uçuk bir iddaa, yani her şeyi yaparlarda bunu yapamazlar 😀

 3. Yazar

  Fazla vaktimiz kalmamış 🙂

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir