İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Ekonomik koşullar ya da ihtiyaçlar çerçevesinde herkes iyi bir evin yanı sıra bir de araç sahibi olmak istemektedir. İstanbul’da hemen herkesin bir arabası var artık. Durum böyleyken ikinci el otomobil satışları da tavan yapmış durumda. Eğer sizde ikinci el bir otomobil almayı düşünüyorsanız yazımızda vereceğimiz uyarıları dikkatle takip edin.

Öncelikle ikinci el bir araç almayı düşünenler satın alacakları aracı baştan aşağı iyice incelemelidirler. Daha sonradan maddi manevi büyük hasarlar almamak için bu ilk şarttır.

Otomobili motorundan kaportasına kadar iyice süzün. Eğer araba konusunda yeterli bilginiz varsa bu size yetecektir. Ancak ben anlamam, ilk araba tecrübem olacak diyorsanız bir arkadaşınızla ya da araba tamircisi ile satış ortamına gidin. Bu sizin iyi bir tercih yapmanıza yardımcı olacaktır. Yanınızdaki kişinin söylediklerine kulak asın.

İkinci el otomobil satışlarında karşılaşılan en büyük sorun çalıntı araç. Eğer bu tip bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız motor ve şase numaralarını, ruhsattaki bilgiler ile kıyaslayın. Bunlara dikkat etmezseniz hem paranızı çöpe atmış olursunuz hem de hukuksal olarak büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalırsınız.

Otomobilin büyük bir kaza geçirip yeniden toplanmadığı konusunda emin olun. Eğer bir şüpheniz varsa araçla deneme sürüşü yapın. Yanınızdaki arkadaşınıza sorun ya da iyi bir tamirciye götürüp durum tespiti yaptırın.

Son olarak kaparo konusuna değinmek istiyorum. Eğer araca dair en ufak bir şüpheniz dahi varsa kaparo ödemeyin. İyi bir araştırmadan sonra aracı alın, mağdur olmayın.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Büyük İkramiye ve Yapılabilecekler Listesi

Sonraki Yazı:Tasarımcıda Bulunması Gereken Özellikler

YORUMLAR

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Dediğiniz gibi araç alırken en önemlileri çalıntı olmaması,hasar durumu. Bu devirde ben 2. el araçtan yanayım. Çünkü o kadar seri üretime geçildiki bir aileye 2-3 araba düşüyor. Bu bence fazla.

  2. Yazar

    Hasar ve çalıntı olmamasına çok dikkat edilmesi gerekiyor geri dönüşü yok çünkü.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir