Özellikle de kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde yakalandığımız grip hastalığı bir virüsün üst solunum yolunu tutması sonucu kişide burun akıntısı, hapşırma, üşüme, ateşlenme, baş ağrısı, halsizlik gibi belirtilerin görülmesi ile seyreden bir hastalıktır. Bir çok insan grip hastalığını nezle ile karıştırmaktadır. Nezle yalnızca burun akıntısı ve de hapşırma gibi bir belirtiye yol açan genellikle alerjik durumlardan kaynaklı olan bir hastalıktır. Grip ise belirtileri açısından nezleden daha ileri geçen ve virüslerin baş gösterdiği bir rahatsızlıktır.

Ülkemizde her yıl eylül aylarına doğru grip aşısı yapılmaktadır. Bu grip olmayı önleyici bir etmendir. Grip aşısı içerisine ölü virüsler yerleştirilir ve bu grip virüslerinin vücut hücreleri tarafından tanınması sağlanır. Aynı virüs hastalık olarak karşımıza geldiğinde vücut hücreleri aşı nedeniyle bu virüsleri yok etmenin nasıl bir yolla olduğunu biliyor olacağından yani başka bir deyimle bağışıklık kazanmış olacağından hasta olmadan bu virüs atlatılır. Ancak karşımıza şöyle bir problem çıkmaktadır ki virüsler sürekli evrim geçirebilen yani değişebilen canlılardır. Bu nedenle yaptırdığımız aşıda size bulaşa virüs olmayabilir ve bu sırada vücut direnci de zayıflamışsa bu durumda hasta olmak kaçınılmaz duruma gelir. Grip aşısı yaptırmak faydalı bir şeydir ancak farklı bir grip virüsü bulaşabilir bu nedenle aşı yaptırdım yine de hasta oldum aşı çok faydasızmış demek te doğru olmaz. Bu nedenle yapılması gereken grip aşısının yaptırılıp kış boyunca ya da mevsim değişikliklerinde hasta olmamak için sürekli meyve yiyerek vitamin almayı ihmal etmememiz gerekir.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Günlük Hayatta Temas İçinde Olduğunuz En Kirli Nesneler

Sonraki Yazı:Öğretmenlerin Görevleri Nelerdir?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir