FACEBOOK TA TROJEN VAR

Türkiye ve dünyada kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden olan Facebook gerek video ve gerek resim paylaşımında gerekse beğeni paylaşmakta vazgeçilmez haline geldi. Facebook ilk kullanılmaya başladığı dönemden bu yana büyük gelişler yaşandı ve tartışmalara da konu oldu. Microsoftun Facebook’un hisselerine sahip olmasıyla hızla gelişti ve dünyaya ya yayıldı. Microsoft Facebookun uluslar arası reklam satışlarını da yönetmektedir. Messenger ile bağlantılıda kullanılması sağlanmaktadır.

Birçok insanının profilinin bulunduğu paylaşım sitesinde bir çok ürünün şirketin reklamların bile artık Facebook üzerinden yapılmaya başladığı günümüzde internet dolandırıcılarının da bu paylaşım sitesiyle reklamları ve bazı siteleri otomatik beğendirmek için yeni yöntemler keşfettikleri ortaya çıktı.

Facebookta bazı sayfaları otomatik beğenmeyi sağlayan bu yöntem kendini Flash Player gibi gösteriyor istemeden tıkladığınızda bilgisayarınıza kendi kendine çalışan bir Trojen indiriyor. Bu Trojen sizin sayfanız üzerinden arkadaşlarınızın da beğenmesi için ilgi çekici yazılar atıyor bu sayede bazı sayfaları siz beğenmeden de beğenmenizi arkadaşlarınızın da bu durumdan etkilenerek beğenmesini sağlıyor ve bu sayede reklam tıklamayla para kazanıyor bu dolandırıcılar.  Brezilya , Türkiye  gibi ülkelerde bu yöntemi uygulayan dolandırıcılar konusunda dikkatli olmak gerektiğini belirten uzmanlar son derece dikkatli olunmasının da gerektiğini vurguladı.

Bu durumun başınıza gelmemesi için arkadaşlarınızın beğendiği linklere tıklamadan içeriğine bakmanız, tıklanması istenen sayfasının tüm özelliklerine izin vermemeniz yeterlidir. Eğer şüphelendiğiniz bir link var ise Facebook’ a ve arkadaşınıza da bildirmeniz etkili olacaktır.

Facebook yöneticileri henüz konu hakkında bir açıklama yayınlamadılar.  Konuyla ilgili bilgilerinin olduğu halde karşı bir yöntem geliştirmedikleri izlendiğinde, duruma göz yumduklarını düşünmemek elde değil.  Reklam gelirlerini arttırmak için bu yola baş vuran dolandırıcıların Facebookla ortak hareket ettikleri iddiası ise olayın ilginç bir hal almasını da sağlamakta. Yukarıda bahsettiğimiz Trojen kişisel bilgilerinize dokunmuyor sadece facebook üzerinde etkili bunu da belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Teknolojinin ve sanal alemde gelişmelerin hızlı olarak ilerlediği günümüzde bu tür olayların benzerlerini daha çok yaşayacağız gibi görünüyor. Bilinçsiz kullanıcıların bu tür olaylarla karşılaşmamasını dileriz.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Dostluk Bumudur ?

Sonraki Yazı:ERKEKLERDE AĞLAR

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 5 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  evet facebookta virus varr gecen denk geldim buna dikkat

 2. Yazar

  Evet bu gerçekten büyük bir skandal o zaman

 3. Yazar

  ne olup bittiği beni ilgilendirmiyor ben yokum artık facede :=)

 4. Yazar

  Facebook’ta güvenle dolaşmak istiyorsanız uygulamalara “izin ver” butonunu kullanmayın olsun bitsin 🙂

 5. Yazar

  Facebook Trojan Spor 😀 Facebook ne zaman düzeldi ki . Facebook’un beli burkuldu bir kere artık düzelmesi çok zor.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir