Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

İnsanın yaşantısını sürdürebilmesi için barınacak bir yere ihtiyacı oluyor. Genelde kiracı olarak bir dairede yaşantısını sürdüren ancak yatırımları sayesinde kendi de konut sahibi olmak isteyen takipçilerimiz için bu yazıyı hazırladık. Belli bir süre kirada yaşayıp artık kendi evim olsun düşüncesiyle arayışa geçenler bazı noktalara dikkat etmelidirler. Peki ama v alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle amacınızı belirleyin. Evi kendinizin yaşayabileceği bir konut olarak mı almak istiyorsunuz yoksa kiraya verip yatırım amacıyla kullanmak mı? Evi kendiniz için alıyorsanız çevre koşulları, okula, hastaneye uzaklığı gibi noktalara dikkat etmelisiniz. Kiraya verecekseniz de iyi bir maliyet analizi yapmalısınız.

Konut sahibi olmak isteyenler işin hukuki boyutlarına da dikkat etmelidirler. Tapunun tek kişiye mi yoksa ortaklığa mı ait olduğu, hakkında bazı kısıtlamalar olup olmadığı gibi. Eğer satın alacağını dairede oturan bir kiracı varsa hukuksal açıdan sorun yaşamamak adına sözleşmeyi de okumanız gerekir.

Evi almaya karar verdiniz peki ama çevresi nasıl? Uzun yıllar ikamet edeceğiniz yeni adresinizin okula, alışveriş merkezlerine, hastanelere fazla uzak olmaması sizin için avantaj olacaktır. Bunun yanı sıra o bölgede iyi bir fiyat analizi yapmalısınız. Pahalı bir bölgede yaşamak insanları oldukça zor duruma sokar.

Tüm bu temel ve çevresel özelliklerin yanı sıra binanın da sağlam olması en önemli özelliktir belki de. Depreme dayanıklılık, ısıtma, bahçe planlaması, merdivenler ve apartman girişleri, sağlam pencere ve kapılar, aydınlatma ev alırken dikkat etmeniz gereken diğer noktalardır.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:İnternet Sayesinde Para Kazanın

Sonraki Yazı:Büyük İkramiye ve Yapılabilecekler Listesi

YORUMLAR

Bu yazıya 5 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  ev alırken özellikle satışının noter huzurunda yapılması önemlidir. Çünkü gayrimenkul satışları noter tastikli olmadan satışı mümkün değildir. ev alırken dikkat etmemiz gereken bir konu da evin ihtiyacımızdan fazla olmaması..

 2. Yazar

  Hocam bunlar tatlı bela sorunlar asıl sorun evi nasıl hangi bütçe ile hangi şartlar ile alınacağıdır.
  Asgari ücret ile çalışan biri evi nasıl alır hangi kredi onun avantajıdır vs bu şekilde bilgiler gereklidir diye düşünüyorum.

 3. Yazar

  Evin yarısını satma olayları hala geliyor insanların başına, almak istenilen evin 2 kişiye satılmadığına dikkat edilmeli.

 4. Yazar

  Kredili satışlarda bankalardan alıcı-satıcı güvensizliği evraklarını istemlisiniz. Tapudan çıktıktan sonra alıcının bankaya gitmeyerek paranızı ödememe riskini göze alamazsınız..

 5. Yazar

  Bizim İstanbulda dairemiz var kiracı oturuyor.Zor kiracılık gerçekten.Her ay kirasını geciktiriyor ama ses çıkarmıyoruz çünkü bizde kiracılık yaptık.

  Ayrıca ev alırken mutlaka noter huzurunda yapılmalı.Kesinlikli elden para verilmemeli verilse bile makbuz alınmalı

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir