Elektronik cihazlar 5 saniyede şarj olacak

Günümüzde herkezin elinde olmazsa olmazlardan olan akıllı cep telefonları kullanıcıların görüşlerine göre şarjları daha çok gitse daha iyi olucak görüşünde. Bu görüşleri değerlendirme altına alan firmalar bataryanın daha çok gitmesi yerine daha çabuk şarj edilebilmesini sağladılar. Evet yanlış duymadınız 5 dakikada telefonlarınız şarj edilebilecek. Şirketlerin yaptıkları açıklamalara göre grafen temelli süperkapasitörler sayesinde batayalara normalinin 1000 katı daha hızlı bir şekilde şarj edilebilecekler. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde standart olarak kullandığımız bataryaların elektriği depo ettiği parçalara kapasitör ismi veriliyor. Bir atom kalınlığında karbon tabakasından oluşacak enerji üniteleri sayesinde elektronik cihazlar eskisinden çok daha hafif olabilecek. Los Angeles California Üniversitesi, Henry Samueli Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu profesörü Richard Kaner, enerji depolama parçalarının devrelere entegrasyonunun zor lduğunu açıkladı. Bu sistem zorda olsa cihazlara monte edilebilirse 5 dakika içerisinde full bataryaya sahip olabilecekler diye konuştu. Pek yakında bizimle birlikte olacak gibi görünen bu sistem cihazlarımızı onca batarya ağırlığından kurtarıp daha hafif taşınabilir hale getirecek gibi görünüyor. Sistemin çalışma mantığı ise araştırmacıların mikro-süperkapasitör geliştirebilmek için grafen ismi verilen atom kalınlığındaki atom levhayı kullanmalarında saklı. Yapılan arştırmalar, yeni geliştirilen teknik sayesinde ucuz malzeme kullanılarak bir diskin üzerinde , 30 dakikadan daha az bir zaman sürecinde , 100 mikro-süperkapasitör üretmeyi başardıklarını kanıtladı. Araştırmada , mikro-süperkapasitörlerin üretilmesinde Standard DVD yazıcılar kullanılıyor. Bu sistemin akıllı cihazlarda etkin bir şekilde çalışabilmesi için iki elektrotun , arasındaki boşluğun en fazla olacak şekilde yerleştirilmeleri gerekiyor. Bu sayede kapasitörde daha fazla elektik yükü depo edebilecektir.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Gmail ’de dev değişim

Sonraki Yazı:Binali Yıldırım’dan internette vergi indirimi müjdesi

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 8 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Devrim gibi bir şey olur teknoloji severler için. Laptoplarda da aynısını yapsalar ya keşke.

 2. Yazar

  Aaa ne güzel habermiş bu 🙂

 3. Yazar

  iyi hoş ama bu kadar hızlı sarj olursa bataryanın ömrü biter çabuk ölür

 4. Yazar

  Selam abi bencede gerekli bir teknoloji bu şarj olayı yapılsa keşke 🙂

 5. Yazar

  bu güzel olur herkes için. özellikle şarj problemi ve zaman problemi olanlar için de tabi 🙂

 6. Yazar

  İlginç 🙂

 7. Yazar

  5 dakika mı 5 saniye mi anlayamasam da adamlar yapıyor hacı :f

 8. Yazar

  Şarj hızı ve şarj süresi uzun sürerse ve bu teknoloji tutarsa akıllı telefon satışlarında bence patlama olur.Çünkü çoğu insan gibi bende çabuk şarj bitme olayından dertliyim bunu hallederlerse mükemmel olur bunları yapıcak teknolojide mevcut.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir