El ve Tırnak Bakımı

Bayanların en çok bakıma ihtiyaç duydukları yerleri elleri ve tırnaklarıdır. Eller hava koşullarına, kimyasal temizlik maddelerine maruz kaldığı için daha fazla zarar görür. Buna bağlı olarak da tırnaklarda kırılmalar, çatlamalar meydana gelir. Sadece dış etkenlerden de değil, yaşa ve cilt durumuna bağlı olarak cilt lekeleri ve hastalıkları da ellerde görülmektedir. El ve tırnakta oluşan değişiklikler kimi zaman başka hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Alışılagelmiş sorunların dışındaki değişikliklerde mutlaka doktora başvurmak gerekir. El ve tırnak bakımı için evde yapılabilecek kürlerin yanında günlük hayatta alabileceğimiz önlemler de vardır. Soğuk havalarda eldiven giymek, bulaşık ve temizlik gibi ev işleri esnasında yine temizlik eldiveni kullanmak gibi önlemler yıpranmayı önlemeye yarayacaktır.

El ve tırnak bakımı için haftada bir kez uygulayabileceğimiz bakım yöntemleri vardır. Bunlar elleri banyodan sonra hassas törpü ile törpüleyerek ölü derilerden arındırmak, tırnak kesimini düzenli yapmaktır. Bu işlemlerden sonra ellerimizi nemlendirici kremlerin yerine yağ atığı bırakmadan nemlendirme yollarını tercih etmeliyiz. Bunun için adaçayı demleyip bir tabağa süzmeden koyup içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave ederek, ellerimizi 15 dakika bu karışımda bekletip sonra sabunla temizleyerek, parlak ellere sahip olabiliriz. Tırnak kırılmasından şikâyet eden bayanlar bu karışımın içine 1 çay kaşığı gliserin ilave edebilirler. Tırnak kırılmalarına dıştan bakım kadar içten de tedavi etmek gerekir. Bunun için e vitamini almak gerekir. El ve tırnak bakımı esnasında aşırı sıcak sudan, elleri törpülerken sert hareketlerden kaçınmak gerekir. Eller kuvvetli olduğu kadar hassastır, bu yüzden ellerimize bakım yapmayı aksatmamalıyız.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:SEVGİLİYE SÜRPRİZ

Sonraki Yazı:Kıvırcık Saçlara Bakım

YORUMLAR

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Benim bakım çok basit abi tırnak makası ile keser elimi yıkarım o kadar kreme törpiye ne gerek var 😀

  2. Yazar

    erkekler için ibrahimin dediği gibi bayanlar için daha fazla uraş var.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir