Psikolojik danışmanlar okulda öğrenci için var olan onların ruhsal ve de yaşadıkları olaylarla ilgili, derslerde ya da sınavlarda sıkıntılı olduğu zorluklarla ilgili öğrenciye yardımcı konumdaki meslektir. Eğitimde psikolojik danışmanlığın yeri ve önemi büyüktür. Psikolojik danışmanların bazı önemli görevleri bulunmaktadır.

Psikolojik danışmanlar rehberlik programının uygulanmasında sınıf öğretmenlerine rehberlik düzeyinde yardımcı olurlar. Okulun tür ve özelliklerine göre gerekli eğitsel ve de mesleki rehberlik etkinliklerini planlar, programlaştırarak uygular ve de uygulanmasında kişilere rehberlik eder. Ayrıca psikolojik danışmanlar bireysel rehberlik ve hizmetlerini alanın ilke ve standartlarına uygun bir biçimde yürütür.

Psikolojik danışmanlar eğitsel mesleki ve de bireysel rehberlik çalışmaları için öğrencilere yönelik olarak bireyi tanıma teknikleri yürütülmektedir. Bireysel rehberlik hizmetleri kapsamında ise formasyonu uygun ise eğer psikolojik danışmalık yapar.

Sınıflarda yürütülen eğitsel ve mesleki rehberlik eğitiminden psikolojik ve rehberlik alanında özel bilgi ve de beceri gerektirenleri uygulamaktadır. Eğitimde psikolojik danışmanlar öğrencilerin mezun olacağı dönemde okuldaki tüm eğitim öğretim sürecindeki gelişimi , yönlendirilmesi açısından önemli özellikleri ve de bu konudaki önerileri içeren bir değerlendirme raporunu sınıf rehber öğretmeni, öğrenci velisi ve de hatta öğrenci ile birlikte tartışarak olması gerekenleri ya da olan durumun değerlendirmesini yapmak ile görevlidir. Bu da öğrencinin eğitim açısından durumunun değerlendirilmesi açısında önemlidir. Psikolojik danışmanlar ayrıca öğrencinin ilgi ve de yeteneği doğrusunda öğrencilerin sosyal aktivitelere katılması konusunda da öğrencilerin yönlendirilmesini sağlamaktadır. Bu ve bu gibi görevler öğrencinin psikolojik yönden eğitiminin gelişimine katkı sağlayarak ayrıca öğrencilerin motivasyonun yüksek tutmalarını sağlayarak eğitime destek vermektedirler.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:E-Okul Sistemi

Sonraki Yazı:Günlük Hayatta Temas İçinde Olduğunuz En Kirli Nesneler

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir