Dostluk Bumudur ?

Üniversite yıllarımda ailemin durumunun iyi olmasına rağmen okuduğum yerde öğrencilere ev verilmemesi nedeniyle yurtta kalmak zorunda kalmıştım. Herkes tarafından sevilir eğlenceli kişiliğim nedeniyle diğer öğrenciler tarafından ve öğretim görevlileri arasında sevilirdim.

Kaldığım yurtta 1 odada 6 kişi kalıyorduk. Çeşitli memleketlerden gelen arkadaşlarla kısa sürede kaynaşmıştım. Bir kişiyle tek bir şeyler paylaşmamış ve konuşmamıştım bu kızın adı derya idi. Gerçi o kimseyle konuşmaz ve odada yalnız başına kalır hep önünde bir şeylerle uğraşırdı onun bu hali gözümden kaçmamıştı ve ilgimi çekmişti. Odada ranza sistemi vardı ve üst katımda yatardı.

Bir gece ağlama sesiyle uyandım baktım diğer arkadaşlar uykudaydılar ama ses Derya dan geliyordu anladım karanlıkta el yordamıyla omzuna dokundum. Başını kaldırdığında ağladığını karanlıkta olsa fark ettim. Sessizce “Neyin var ?” diye sordum. Önce sustu sonra “kimse umursamazken sen neden umursuyorsun ağladığımı” şaşırdım “Bilmem ağlayanlara dayanamam bende ağlarım bak susturamazsın odayı sel basar “ şeklinde esprili bir yanıtla azda olsa tebessüm etmesini sağladım. Derya ranzadan indi ve konuşmaya başladık ailesinin durumunun iyi olmadığını, bu yüzden genellikle parasının olmadığını yurt odasından bu yüzden çıkmadığını okulu bitirirse iş bulup çalışacağını ailesine destek olacağını anlattı yine gözyaşlarıyla. Kalbim acımış ve merhametle dolmuştu bu kıza.

Ailemin durumu iyi olmasına karşın öğretmenlik yapmaya başlamış ve kazandıklarımla artık Deryaya da yardım etmeye başlamıştım o geceden sonra. Onunla yemeğimi paylaşıyor kıyafetlerimi paylaşıyor ve dost olduğumuzu düşündüğümden dolabımın anahtarını bile ona teslim ediyordum.

Birgün dolabımdan bir şeylerin eksildiğini fark etmeye başladım, kazaklar, makyaj malzemeleri derken, o ay aldığım öğretmenlik ücretimde dolabımdan kaybolunca durumu yurt görevlilerine bildirdim. Derya ise beni teselli etmeye çalışıp boş vermem gerektiğini yurdun prosedürlerinin katılığından kimseden gidenlerin çıkmasa rezil olacağımı bana telkin ediyordu. Bense kararlıydım olayın sonu gelecekti. Herkes aranmış kimseden çıkmamıştı aramda bende odalara gidiyor bakıyordum dolaplara sıra benim kaldığım odaya geldi Derya yanımdaydı bakıyordu . Yurt görevlisi “şimdi sizin odayı da arayalım” dedi. Oda arkadaşlarım gayet sakin “tabi kesinlikle” demişlerdi. Herkesin dolabı açıldı en son Deryanınkine geldiğinde Derya anahtarını kaybettim açılmıyor , gibi bahane sundu yurt görevlisi sorun değil dedi ve cebinden çıkardığı penseyle kilidi koparttı.

Ben olduğum yerde donmuş kalmıştım, dolaptan yıkılan eşyaları görünce;  benim kazağım , makyaj malzemeleri ,öteki arkadaşın fuları , başka arkadaşın cüzdanı nerdeyse tüm yurt başımıza toplanmıştı ve herkes kaybolan eşyasını o dolapta buldu. Yurt görevlisi bir suçlu gibi Deryayı yakaladı polis çağrıldı. Yurt görevlisinin odasında her şeyi anlatınca benim başımdan kaynar sular döküldü. Acıyıp merhamet ettiğim kız maymuncukla kilit açmayı, oda kilitlerini tokayla kurcalayıp açtığını anlatıyordu, yani anlayacağınız aslında hırsızdı. Acıyan ve merhamet eden kalbim ona o anda öyle kinle doldu ki yanına yaklaştım bir an durdum ve en okkalısından tokadı atıverdim. “Dostluk bu mudur?” dedim. Sonra odadan çıktım.  Bir daha Deryayı okulda görmedim. Okuldan atılmıştı.

Ogün hayat tecrübelerime bir yenisi daha eklemiştim, yani karşımdaki insana güvenmeden önce tanıyıp araştırmadan güvenmemeyi ufak tecrübelerle denemeyi kendi karakterime ekledim. Hayat yolunda ilerlerken de bu tecrübemi hep aklıma getirir , insanlara buna göre yaklaşırım.

Şimdi deeğrli okurlar dostluk bumudur ? yapılanlar karşısında bu ihaneti ben hakkettimmi  sizlerinde konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:İNTERNET AĞI 31 MART DA ÇÖEKECEK

Sonraki Yazı:FACEBOOK TA TROJEN VAR

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    benim sanalda dostlarım bellirlidir sanalda kakı dostlarım onalr kendini bilirrr

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir