Dedemin Evi 200 yıllık :
Bu sene bunalımlı ortamlar yaşadıktan sonra ortamlardan biraz uzaklaşmak ve kaçmak adına ve birazda uzun zamandır görmediğim çocukluğumun geçtiği yerleri görmek istediğimden dedemin ve ananemin yanına geldim. Burası neden se benim başımın sıkıştığında kaçtığım sığınağım olmuştur. Kuş sesleri ve doğa içinde kendimi inanılmaz huzurlu hisseder ve tarifsiz bir mutlulukla dolarım burada ben.
Dedemin yaşadığı yer 6 parça köyün oluşturduğu yeşilliklerin, dağların ortasında kalmış bir köydür. Bildiğiniz köy yaşantısı vardır burada sabahları erken kalkılır inek ve danalar otlamaya götürülür, ot ve ekin biçilir tarlalarda.
Dedemin evi bu köyün orta yerinde yer alır. Dedeme babasında kalmış ve yaklaşık 200 yıllık olan bu evde doğmuş dedemde. Baba ocağı diyerek sahip çıkmış elektrik geldiği yıllarda elektrik döşetmiş, sonraları tuvalet banyo eklemiş, kileri sökerek misafir odası haline getirmiş bu değişikliklerle günümüze kadar yaşamış bu ahşap beton ve taş karışımı ev. Benimde çocukluğumun bir kısmı bu evde geçmiştir. Tahta kokusunu yıllarca burnumda hissetmiş olduğum bu ev hayatımın yapı taşlarını edindiğim dönemlerimin en güzel hatırasıdır.
Bu evind birde mistik bir öyküsü vardır. Bu öyküyle bu evde bir de bir gelenek yaşatılır. Dedemin büyü büyük babası cami hocası ve çok ulema bir kişilikmiş derken vefat etmiş eşi geride kalmış öldükten 3 gün sonra eşinin rüyasına girmiş demiş ki “ben bu evi severek öldüm ve ben bu evden hiç ayrılmayacağım bana her zaman yaptığın gibi kapı arkasına ibrik ,havlu ve çanağımı koyacaksın ben her gün Abdest alıp bu evde namazımı kılacağım ve ibadetimi ölsem dahi yerine getireceğim demiş” karısı şaşırmış başta yapmamış dediklerini ama bakmış ki her gece ev içinde nerden geldiği belli olmayan sesler uğuldamalar gaz lambalarının aniden sönmesi bu olaylar onu huzursuz etmiş ve rüyasında gördüğü gibi gidip ibriği eşinin her zaman aldığı yere koymuş namazlığını sermiş ertesi gün kalkmış ibrik suyla doluyken boş ve seccade de yerde kıvrıkmış üstüne üstlük evde seslerde kesilmiş zmanla bu gelenek olmuş eve gelen her birey bunu yerine getirir olmuş.
İşte bu bu gelenek be evde halen devam eder belki batıl inanç yada okuduğunuzda şaşırarak hadi canım diyebileceğiniz bir olay ama yaşanmış ve halende yaşatılmakta olan bir gerçektir.
Dedem vasiyeti bize hep bu eve sahip çıkmamız ve ata ocağımızı terk etmemiz içindir. Bu evi her şey rağmen çok seviyor ve içinde huzur buluyorum.
Sevgili okurlar bi insanın yaşamında gözünü açtığı yer çok önemlidir ata ocağıdır. Ata ocağınıza sahip çıkın ve ona değer verin unutmayın bir zamanlar orası sizin yaşadığınız yerdi.

köy evvleri köy evi

köy evvleri köy evi 10

köy evvleri köy evi 9

köy evvleri köy evi 8

köy evvleri köy evi 7

köy evvleri köy evi 6

köy evvleri köy evi5

 

köy evvleri köy evi2

köy evvleri köy evi1

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Ahmet Kaya ‘ İçimde Ölen Biri Var ‘

Sonraki Yazı:BELKİ DE SON DEFA GÖRÜRÜM SENİ

YORUMLAR

Bu yazıya 14 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Dedem de bize köyde bir ev yaptı Allah ömür versin çimlerinden merdivenine kadar her şeyiyle ilgilenir 🙂

 2. Yazar

  Vaybe. Bizimde köyde ev var komple ağaçtan yapma.Eski evler bir başka gerçekten.

 3. Yazar

  Resimleri çoğaltırsan iyi olur, gerçekten ilgimi çekti.

 4. Yazar

  Ben küçükken bizim Anneanne ve Dede Konya,Ereğlideki evi satar Konya merkeze taşınırlar.. Tabii benim küçüklüğümün evi unutulurmu evin bahçesinden tren geçerdi be ne günlerdi eskileri hatırladım bak şimdi 🙂

 5. Yazar

  Benim dedemlerin evide 120 yıl küsür. Hala sapasağlam. Şimdiki mimarlar hiç bir şeyden anlamıyor. Eskiden daha sağlam yapıyorlarmış. Şimdi hep malzemeden kaçıyorlar.

 6. Yazar

  Bende canım sıkıldığında filan yaylaya kaçarım hep, doğa iyi geliyor insana moral bozukluğuna.

 7. Yazar

  bizimde köyümüz var kerpiç evlerden oluşmuş bir ev köye giderim her yaz birde üzüm bağımız var bağla uğraşırız piknik yapma köyede diğer tarllarala ilgilenme vs güzel işler :=)

 8. Yazar

  Bu evlerin aynısından bizim köyümüzdede var hem sağlıklı hemde çok daha ferah.. 😉

 9. Yazar

  Bu evler yazın serin kışın sıcak olur. Şehir hayatı bunalımı yaşayanların 1-2 hafta tatil niyetine gitmesi lazım

 10. Yazar

  Ama tahtadan yapılan her ev bi gün yanmaya mahkumdur , köyümüzde çok yangın oldu 🙂

 11. Yazar

  Bizim eski evimiz yanmasaydı bizim köydeki evde tarihi olurdu şuan ama malesef ben çocukken yandı

 12. Yazar

  ELİNİZE SAĞLIK GÜZELMİŞ.

 13. Yazar

  Eski evlerin değerleri yeterli bence Hersene köye giderim bu guzelikleri görmek için.

 14. Yazar

  ne varsa eskilerde varmış zaten.3 şubat 2002 merkes üssü çay olan depremde malesef eskiye dair tüm izler silindi yaşadığım yerden 🙁

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir