Çocukların Okuma Alışkanlığı Kazanması

Çocuklarımız geleceğin teminatıdır onların geleceğini sağlamak ve onları geleceğe hazırlamak biz ebeveynlerin görevidir. Onları hayata hazırlarken kitaplar sizin rehberiniz olabilir, okuma alışkanlığı kazandırmanız halinde kitaplarla hayal dünyaları genişleyecek ve iç dünyaları bilgi zenginliğine erişecektir, doğru ve yaşına uygun yapacağınız kitap seçimleriyle, kendinizde kitap okuyarak örnek olarak yavaş yavaş daha küçük yaşlarda kitap sevgisini aşılamalısınız. Atalarımız boşuna dememişler ağaç yaşken eğilir.
Oğlum veya kızım kitap okumak iyidir mantığıyla baskı ve emir cümleleriyle , kitap alışkanlığını sağlamaya çalışmanız onu soğutabilirde bu nedenle yukarıda belirttiğimiz gibi yavaş aşılamalısınız. Bir çocuğun babasının annesinin öğütlerinden çok yaşayacağı deneyimler hafızasında daha çok yer edecek ve onu derinden etkileyecektir.
Kitap insanoğlunun hayal dünyasını geliştirir ve zenginleştirir demiştik bir diğer etkside ,Özgüvenlerini sağlar. Kitap onların iç dünyasını zenginleştirecek en temel araçtır. Bir 0 yaş bebek bile kitaptaki resimlere şekillere kayıtsız kalamaz renklerini algılar yazılarına dikkat eder böylelikle göz algısı gelişir, dimağında görüntüler, simgeleşir.
Bugün ki nesillerden şikayetçi oluyoruz ama onlara kitap sevgisini aşılayamamakla kendi hatalarımızı görmüyoruz. Eğer daha iyiye gitmek istiyorsak bu dahilere zihinlerini kullanmayı nasıl öğretebiliriz.
Teknolojinin gelişmesiyle bir çok yazılı eser sanal ortama aktarılmış olsa da basılı bir kitabın kokusu sayfalarını tek tek çevirmek hazzı bir başkadır bu nedenle basılmış kitapları sevmeyi aşılayın çocuklarınıza.
Sevgili okurlar bir çocuk yetiştirilirken ebeveynlerin den örnek alır onlara kitap alışkanlığını daha kolay kazandırmak istiyorsanız sizlerde okuyunuz.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:ALIŞKANLIKLARIMIZ VE ALIŞAMADIKLARIMIZ

Sonraki Yazı:Efsanevi Başarılar Düz Mantığa Sığmaz Taşar!

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Kitap okumanın yanında okuduğu kitapları anlattırmak da çok önemlidir.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir