Çıkar İlişkileri

İçerisinde bulunduğumuz çağın en büyük sorunlarından bir tanesi de insanların çıkar ilişkisi üzerinde yoğunlaşmasıdır. Kişiler artık kendisine yararının dokunmayacağını düşündüğü diğer insanlara selam dahi vermez oldu. Birine iyilik yaptıysa mutlaka ona dönüşü olmalı. Birisi ile samimi olduysa mutlaka ona getirisi olmalı. İşte çıkar ilişkisi kuran insanların beyinlerindeki temel düşünce bu. Karşılıksız bir şey yapmak artık tamamen önemini yitirmiş durumda.

Seminerlerini ve kitaplarını beğenerek takip ettiğim Ahmet Şerif İzgören’ in bu konuyla alakalı çok güzel bir anısı vardı. Kısaca toparlayıp aktarayım.

***

Ahmet Şerif İzgören bir gün öğrencilerine sınav yapmaktadır. Öğrenciler derste gördükleri, kitapta olan hemen her şeyi ezberlemiş ve sınava hazır duruma gelmişler. Sınav başladığında ise onları büyük bir sürpriz beklemekteydi. Ahmet Şerif İzgören’in sorduğu 2 sorudan biri yani 50 puan değerindeki soru ”Her sabah kapının önünde temizlik yapan hizmetlinin adı nedir ?”. İşte bu soru öğrencileri şok eder. Hoca sınıftan çıkar ve olacakları izler. Sınıftan kimse bu soruyu yapamaz tabi. Sadece bir öğrenci bundan sonra hizmetliye de selam vereceğini, ilk fırsatta ona adını soracağını anlatan bir cevap yazmış. Sorudan da 50 tam puanı kapmış tabi.

Ertesi gün Ahmet Şerif İzgören’in odasını o hizmetli ziyaret eder ve teşekkürünü iletir. Artık herkesin ona selam verdiğini, en azından bir günaydın lafı ile mutlu olduğunu aktarır.

***

Kişilere sadece insan olduğu için değer verin. Karşılık beklerseniz sıradan bir insan olursunuz.Yukarıda paylaştığım anıda hizmetliden bir fayda göremeyeceğini düşünen öğrenciler sırf bu yüzden kendisine selam dahi vermemiştir. Böyle olmamak, bazı şeylerin geç olmadan farkına varmak gerekir.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Doğuş Grubundan TVYO Açılımı

Sonraki Yazı:Samsung galaxy-s3 ipone-5

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir