Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi dünyaca ünlü eserlere imza atan Charles Perrault’ın 388. doğum yıl dönümü nedeniyle Google, Perrault’un eserlerini doodle yaptı.

Arama motoru Google’ın bugünkü sayfasında, Külkedisi, Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi dünyanın yakından tanıdığı eserlerde imzası bulunan Charles Perrault, Uyuyan Güzel opera ve bale olarak salonlarda izleyici ile buluşurken, Walt Disney adlı şirket de Külkedisi ve Uyuyan Güzel’e animasyon filmleri çekmiştir. Bu hikâyeler günümüzde halen popülerliğini koruyor.

Google’dan Charles Perrault doodle’ı

Google da bu ünlü yazarın doğum günü olan 12 Ocak 1628 tarihinin yıl dönümü dolayısıyla özel bir doodle serisi hazırladı. Seri diyoruz; zira Google’a her girişinizde Perrault’un farklı bir hikayesine ait doodle ile karşılaşıyorsunuz.

Charles Perrault’un yaşam hikayesi

Charles Perrault 12 Ocak 1628’de Fransa’da Paris şehrinde zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası ünlü bir avukattı. Charles önce Beavuais Koleji’nde öğrenim gördü, daha sonra Orleans’da hukuk öğrenimi görmeye başladı.

Yazarlığa 1654 yılında başlamıştır ve yazmak kısa sürede onun en büyük tutkusu olmuştu. Gelecekte yazdığı çocuk masallarıyla ünlenecek olan Perrault’un çocuk masalları yazmaya başlamasının ana nedeni kendi çocuklarına anlatacak, okuyacak bir masal beğenememesiydi. İlk masallarını kendi çocukları için yazmıştı. Bundan zevk almaya ve ürettiklerinin kalitesini anlamaya başlayınca çocuk masalları yazmaya devam etTİ. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendi. Yazdığı masallarda genelde çevresindeki bilinen mekanları kullanmış, düş-benzeri atmosferler ortaya çıkardı.

Charles Perrault’un dünya edebiyatına kazandırdığı eserler

Cendrillon (Külkedisi)
La Belle au bois dormant (Uyuyan Güzel)
Le Petit Chaperon rouge (Kırmızı Başlıklı Kız)
Le Chat botté (Çizmeli Kedi)

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/charles-perrault-388-yil-donumunde-google-ana-sayfasinda-228842.html

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:CERN’deki veriler Konya’da izlenecek

Sonraki Yazı:Çin’de 5G testlerine başlandı

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir