Binlerce kişi “kadına şiddete hayır” dedi

Arajntin’de kadına yönelik şiddete karşı olan binlerce kişi protesto gösterisinde bulundu. Geçen sene 277 kadının cinayete kurban gittiği ülkede Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner bu gösterilere destek verdi.

Arjantin’de kadına yönelik şiddete karşı ülke çapında binlerce kişinin katılımıyla gösteriler yapıldı.

 

Arjantin’in 80 kentinde, ayrıca komşu Şili ve Uruguay’da düzenlenen gösterilerin en büyüğü Buenos Aires’deki Kongre binasının önünde düzenlendi.

 

Buenos Aires Kongre binasının önündeki meydanı dolduran binlerce kişinin, son yıllarda erkekler tarafından öldürülen kadınların fotoğraflarının basılı olduğu tişörtler giydiği, yine kadının yaşam hakkını savunan yazıların bulunduğu pankartlar taşıdığı dikkati çekti.

Bir grup eylemci ile sanatçı ve gazeteciler tarafından organize edilen Buenos Aires’deki gösteride, aktris Erica Rivas, karikatürist Maitena Burundarena ve aktör Juan Minujin, protestocuların taleplerini dile getiren konuşmalar yaptı.

Göstericiler, adalet sisteminin ve hükümetin, artan kadın cinayetleri konusunda eyleme geçmesini istiyor.

Arjantinli sivil toplum kuruluşu La Casa del Encuentro’ya göre, ülkede 2014 yılında 277 kadın cinayete kurban gitti. Cinayetlerin yüzde 80’i kurbanların erkek arkadaşları, kocaları veya eski eşleri tarafından işlendi.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, twitter hesabından gösterilere destek veren bir dizi paylaşımda bulundu.

Clarin gazetesi çalışanı Mariana Iglesias da köşesinde, Arjantin’de 2009 yılından bu yana kadın haklarının korunmasına yönelik bir yasanın mevcut olduğunu, ancak bu yasanın nadiren uygulandığını yazdı.

 

AA

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:ABD’li havayolu şirketi özür diledi

Sonraki Yazı:Devrik lider Mübarek yeniden yargılanacak

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir