Binali Yıldırım’dan internette vergi indirimi müjdesi

Dünya vergi rekortmeni olarak önde giden ülkelerden biriyiz. Kullandığımız internetten tutunda elektrik ,su,doğalgaz ve benzeri daha bir çok ihtiyacımızda ülkemizin bizlerden aldığı ilede en çok vergi veren belkide tek toplumuz. Günümüzde diğer ülkelerin kullandıkları ihtiyaçların aynısını kullanıyoruz fakat onlar az biz ise çok ödemek zorundayız. Nedeni ise devletin kesmiş olduğu vergiler. Bir internet alt yapısı için Türkiye girişinde vergi alınıyor satıcı şirketten , girdikten sonra alınıyor yüksek meblalarda bunlara artı olarak satıcı şirkette vergilerin acısını kullanıcılardan çıkarmak zorunda kalıyor. Hadi bunuda geçtik satışı yapan adamdan alıyorsun bu teknolojiyi zaten diğer ülkelerden satıcıdan aldığın vergi sayesinde daha fazla ücretle kullanıyoruz peki bizden neden vergi alıyorsun. Gördüğünüz gibi 4-5 kademeli vergi sistemi. Batı ülkelerinde yaşamakta olan birisi bizim kullandığımız internet veya benzeri ihtiyaçların kat ve kat daha hızlı bir alt yapısını kullanıyor ve bizden daha az vergi veriyor. Biz onların kullandığı teknolojinin belkide çeyreğini kullanıyoruz ama daha fazla vergi veriyoruz. Bununlada kalmıyoruz internet alt yapımızdan tutunda herşeyimizi özelleştiriyoruz. Bir ülkenin alt yapısı özelleşmişse o ülkede bizlere göre gizli kalan bir şey yokturdur. Hal bu oluncada vatandaşda satıcıda vergi kaçakçılığı yapmakta buluyor çareyi. Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım internet hizmetinde vergi indirimi yapılacağını açıklamış. Hürriyet gazetesinden Çilem Kaya ‘nın yapmış olduğu habere göre bakanın yapacağı vergi indirimi %5 ‘lik bir orana sahipmiş. Hiç yapmasınlar daha iyi bence. Şu gün bir faturalı hat kullanıcısı aylık devlete verdiği vergilerin haricinde birde yıllık iletişim vergisi ödüyor. Artık vatandaşın kızgınlığından yola çıkan şirketler bu yıllık vergiyi aylık faturaya bölmek sureti ile vatandaşın faturasına yansıtma ihtiyacını duymuşlar. Haberin açıklanmasında günlük olarak kullandığımız 3G hizmetinin önünün açılması için vergi indirimi yapılacağı açıklanmış. Bir teknoloji ürünü bir diğerinin tetiklemeden indirim yok bu ülkede. İllaki su ile çalışan araba bulunacak satışı olacak ondan sonra benzine azalan ilgiden dolayı benzin fiyatı düşecek. İşte böyle bir ülkede yaşıyoruz. Bir iş yeri açan esnafta internet sektöründe bilişim işi yapan bir kimsede hemen hemen bütün vergiler hesaplandığında %40 – %50 oranında vergi verdiklerini söylüyorlar. Durum bu şekilde ise aklında en iyi hizmet düşüncesi olan bir kimse bile ne gerek var vergileri kendime ortak edeyim diyerek yapacağı işi yapmıyor. Bu nedenlerden dolayı diğer ülkelere oranla hemen hemen bütün konularda çok gerideyiz. Aşağıda vericeğim resmi incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. İnternette sesimize bile vergi veriyoruz.

Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetine ilişkin Özel İletişim Vergisi (ÖİV) 2009 yılında %15 ‘ten %5 ‘e indirilmiştir. Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ÖİV indirime ilişkin yasal düzenlemeyi sektör yetkilileri olumlu bir açılım olarak nitelendirmiş, internet hizmetlerinden %15 alınan ÖİV ‘nin %5 ‘e çekilmesinin sektörü rahatlatacağını belirtmiştir. Vergilerin düşmeye niyeti yok gibi bu şekilde gidersek unutun merakla beklediğiniz avrupa birliğini teknoloji kullanamaz hale geleceğiz.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Elektronik cihazlar 5 saniyede şarj olacak

Sonraki Yazı:Dakika dakika kolanın vücudumuza zararları

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  Bakanlar içinde bir Binali Yıldırım samimi ve halkla iç içe yaşıyor bi ara bir etkinlikte taksi şöförlüğü yapıp halkı dinliyordu.

  Vel hasım kelam Binali Yıldırım derse yapar 🙂

 2. Yazar

  internet diğer ülkelerde lüx değilken bizim ülkemizde hala lüx sayılıyor

 3. Yazar

  Bence de hiç yapmasınlar daha iyi. Dalga geçiyorlar resmen

 4. Yazar

  çekilse bile pahalı kullanmaya devam edeceğiz

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir