BİLİM VE BİLİM ÇAĞI
Evrenin yapısını fiziki ve de doğal yönden hareketlerinin deney, düşünce ve de gözlem aracılığı ile sistematik bir biçimde işlenen çalışmaların bütününe bilim ya da ilim adı verilmektedir. Bilim merak sonucu doğmuş olan araştırmalar ya da deneyler sonucu keşfedilen bir olgu olarak da tanımlamak mümkündür.
Bilim insanların daha iyi yaşam koşullarına ulaşmasını , bilinmeyen olguların bilinmesini sağlamaktadır . tüm bilim dalları birbirleriyle bağlantılı olmak üzere evrenin bir bölümünü kendine konu olarak seçmektedir. Yüzyıllardır insanoğlunun evrendeki her şey üzerine duymuş olduğu merak ve de yaşam koşullarını kolaylaştıran şeyleri bulmaya çalışması bilimi meydana getirmiştir. Antik çağlarda bilimin yazıdan daha önce çıktığı bilinmektedir. Bu nedenle özellikle antik çağlarda arkeolojinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Bilimlerin sınıflandırılması (veya bilimlerin tasnifi) özellikle bilim felsefesinde önemli bir yer tutmuş, birçok filozof farklı temellerden yola çıkarak farklı bilim tasniflerine ulaşmışlardır.
Eski Yunan felsefesi hem de sonraki yıllarda bu felsefenin temellerini geliştiren İslam felsefesinin bilimlerin tasnifi kendisine yer bulmuştur. Bilimlerin açıklaması ile uğraşan Aristoteles en temel bilimin felsefe olduğunu savunmuştur bu da felsefenin diğer bilim dallarından ayrılarak başlı başına bir bilim haline gelmesini sağlamıştır. Ayrıca aritotales bilimi üç ana kategoriye ayırmıştır.Bu üç kategori teorik, pratik ve poetik bilimler kategorileridir. Buna göre teorik bilimler kategorisinde metafizik, matematik ve fizik yer alırken, pratik bilimlerde insan fiilerinin yönetimiyle ilgili bilimler yer alır. Son olarak poetik bilimler kategorisi ile kasıt edebiyattır ve şiir ve retorik gibi bilimleri kapsar.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Beynin Sırları

Sonraki Yazı:TEKNOLOJİ İLETİŞİMİ ARTIRIYOR MU?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    bilim her zaman ilgimi çekmiştir

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir