Beynin Sırları
Amerikalı bilim adamları beyni daha iyi çözümlemek ve sırlarını ortaya çıkarmak için bir proje başlattılar. Beyinde kekemelik ve depresyon ile ilgili bazı merkezler belirleyen bilim adamları, bu sırlarla dolu organın sevinç ve üzüntülere nasıl tepki verdiğini, nasıl öğrenip nasıl düşündüğünü çözme amacındadırlar. Doğa mucizesi olan insan beyninin nasıl işlediği ve davranışlara nasıl tepkiler verdiği yüzyıllardan beri süre gelen merak edilen konulardan bir tanesidir. Teknolojinin ve özellikle tıp teknolojisinin gelişmesi ile birlikte günümüzde beynin çalışma sistemi ile ilgili önemli bilgilere ulaşılması sağlandı.
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı’nın desteklediği yeni olan bir proje, San Antionio’daki Teksas Üniversitesi aracılığı ile yürütülüyor. Research Imaging Center (rıc) isimli kuruluştaki altmış bilim adamı ,kendi beyinlerini ve diğer gönüllülerin beyinlerini inceliyorlar. Hassas algılama aletleri ve tomografi cihazları ile beynin dalgalarını ölçen bilim insanları, insan beyninin gülerken veya ağlarken nasıl tepkiler verdiğini, yeni kelimeler öğrenirken nasıl tepki verdiğini, bulmaca çözerken nasıl tepki verdiği kısacası farklı davranışlar karşısında beynin nasıl tepki verdiğini belirlemektedirler.
Beyin ile ilgili olan bir çok keşfin gerçekleştirildiği Research imaging center’da yapılan bir başka buluşu ise kekemelik ile ilgili. Doktor Peter Fox , kekemelerin beyninde ‘ normal insanlara oranla hiperaktif şekilde işleyen’ bir ana merkez keşfettiklerini ifade etmektedir. Bilim insanları, manyetik dalgalar aracılığı ile insan beyninin bu ana merkezin aşırı faaliyet göstermesini önleyerek kekemelik hastalığını yok etmeye çalışmaktadır. Merkez de ayrıca çocuk beyinlerinin şiddet ve baskı içeren filmlere ne şekilde reaksiyon verdiği ve nasıl tepkiler verdiğini ortaya koymaya çalışmaktadır.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Yakıt Tasarrufu İçin Öneriler

Sonraki Yazı:BİLİM VE BİLİM ÇAĞI

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 10 yorum yapılmış.

 1. Yazar

  kafayı yemişler bu adamlar ne yapıyorlar böyle

 2. Yazar

  kafayı yemişler bu adamlar ne yapıyorlar böyle

 3. Yazar

  beyinin sırları garip bir olay. yazı için teşekkürler.

 4. Yazar

  Gerçekten insanlar boş işle uğraşmıyorlar..

 5. Yazar

  Çok güzel ve ilginç yazı. teşekkürler

 6. Yazar

  Beyin, insana verilen gücün en güzel örneği

 7. Yazar

  Bu ilginç makale için tşk.ler

 8. Yazar

  Mesajınızı yazabilirsiniz.

 9. Yazar

  bilgilendirici yazı için teşekkürler

 10. Yazar

  Beyin ile ilgili her konu ilgimi çekmektedir. Mükemmellik saçan bu gücün sırlarını ele almak için bir projeyi hayata geçirmeleri iyi bir girişim olmuş.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir