Ayarlar değişince gizlilik kalktı

Facebook ‘dan bir çok konumuzda bahsetmiş ve eleştiri yapmışızdır. Bu makale başlığımız altında ise facebook ‘un ayarları değiştirmesiyle ortadan kaldırmış olduğu gizlilikten bahsedeceğiz. Facebook tarafından değiştirilen ayarlar ile kullanıcılar daha çok bilgi paylaşımında bulunmaya başladılar. Yapılan araştırma ve anketlere göre kullanıcıların farkında olmadan bilgileri daha çok paylaşmaya başladığı görüldü. Carneige Mellon Üniversitesi ‘nin yürütmüş olduğu araştırmalarda kullanıcılar facebook ‘da değişiklik olmadan önce profillerini gizleme ve paylaşım ayarları konusunda daha dikkatli olduğunu fakat sitenin değiştirilen gizlilik ayarlarıyla birlikte kullanıcıların “özel hayat” takıntısının da azaldığını gösterdi. Kullanıcıların 2005-2009 yılları arasında kişisel bilgilerini paylaşma konusunda oldukça tutucu oldukları gözlemlenmiştir. Fakat 2009-2010 yılları arasında yapılan bir araştırmada ise kullanıcıların değişen gizlilik ayarları ile birlikte daha fazla bilgi paylaştığı gözlemlenmiştir. Araştırmaya imza atanlardan Alessandro Acquisti, değişen gizlilik ayarlarının, kişisel bilgilerin paylaşımı konusundaki tabuları yıktığına da vurgu yaptı. Acquisti ‘nin yaptığı açıklamada , özel hayatını ve kişisel bilgilerini paylaşmama konusunda hassasiyet gösteren kullanıcıların , söz konusu değişikliklerle , bilerek ya da bilmeyerek daha fazla bilgi paylaştığını ve bu konuda daha esnek davrandıklarını dile getirdi. Yapılan araştırmada sosyal medyanın kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaşmama konusundaki hassasiyetlerinin nasıl değiştirdiğine de ifade etti.

Did you like this? Share it:
Yazar
Yazar
Son 15 Senedir sanal alemde takılan birisi olarak sohbet chat sitelerı kurup satışlarını yaptım son 2 sendır seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarakta Devam etmekteyim...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:2013 Ayakkabı ve Çanta Modası

Sonraki Yazı:Düşüncelerinizi kim kontrol ediyor

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar

    Merhaba, bu bir yorumdur.Bir yomuru silmek ie7in, yf6netim paneline giriş yapın, ve yazılar ie7in yapılmış yorumları gf6rfcn. Orada yorumları dfczenlemek ya da silmek ie7in tercihler mevcuttur.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

kamera izmir